18.02.2014 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SR by mala dostať od EIB úver 120 miliónov eur na rozvoj vidieka

Európska investičná banka (EIB) by mala Slovensku poskytnúť úver vo výške 120 miliónov eur na projekty v rámci Programu rozvoja vidieka SR pre roky 2007 až 2013. Návrh dohody o financovaní predkladá na stredajšie (19.2.) rokovanie vlády minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

"Jednou z priorít EIB je aj mitigácia (zmiernenie) klimatickej zmeny, pri ktorej sektor lesníctva a rozvoja vidieka zohráva významnú úlohu," uvádza sa v predkladacej správe. Cieľom programu je prispieť ku konkurencieschopnosti poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva. Financie budú použité na podporu zalesňovania, zlepšenie správy a ochrany lesov, ako aj na infraštruktúru poľnohospodárstva a vidieka.
Celkové predpokladané náklady na program sú 2,1 miliardy eur. Popri úvere od EIB v sume 120 miliónov eur sa má vyše 1 miliarda financovať z grantov Európskej únie (EÚ), 217 miliónov eur zo štátneho rozpočtu a vlastné zdroje prijímateľov budú tvoriť 832 miliónov eur.
Úver bude môcť SR čerpať maximálne v troch tranžiach do 30. novembra 2015. Podmienky tranže, ako sú jej výška, typ úrokovej sadzby či splatnosť, budú stanovené až v čase čerpania. Ministerstvo financií neplatí EIB žiadne poplatky za čerpanie či splácanie jednotlivých tranží.
"Keďže výdavky na realizáciu daných projektov v celkovej sume sú už zohľadnené v schválenom štátnom rozpočte, dodatočný vplyv na deficit a dlh bude len vo výške finančných nákladov na daný úver," konštatuje sa v materiáli.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down