Vinárstvo - to by mala byť óda na vinohradníkov, na ich prácu a najmä na jej výsledky. Dobré víno dvíha sebavedomie vinára i vinohradníka, lebo oni vkladajú do vína srdce a rozum. A malokarpatskí vinári sú v drvivej väčšine práve takí.
MODRA. Vety z úvodu tohto článku tvoria akúsi nepísanú "filozofiu“ Miloslava Sodomu, vinára a vinohradníka z Kráľovej pri Modre. Treba dodať, že táto "filozofia" má svoje opodstatnenie. Lebo poctiví vinohradníci cítia krivdu, keď sa medzi nich tlačia „falošní" alebo tiež "čierni“ vinári. Je ich dosť na celom Slovensku, nielen v malokarpatskom regióne.
„Oni totiž vo vinohrade nepracujú, nepoznajú vášeň vinohradníka a vinára, hoci niekedy možno vyrábajú 5 aj 8 druhov vína. Títo "akoževinári" chcú len rýchlo vyrobiť víno, a rýchlo ho aj speňažiť. Z môjho pohľadu sú to „vinári - príživníci“, ktorí majú iné hlavné zamestnanie. Hrozno nepestujú, len ho nakupujú - často aj zo zahraničia. A niektorí z nich dokonca nakúpia už hotový mušt, a z neho potom vyrábajú víno, ktoré obsahuje len alkohol, ale nie už kyseliny, a preto ani nemôže mať chuť a buket pravého malokarpatského vína,“ smutne konštatuje Miloslav Sodoma, a dodáva: „Iba vinohradník dokáže zošľachťovať kvalitu hrozna, ktorá sa v konečnom dôsledku premietne do kvality vína. „Čierni vinári“ si pomáhajú chémiou - kvasinkami, kyselinkami, stabilizátormi a podobne. Ale kvalitné malokarpatské víno možno vyrobiť len z hrozna, ktoré pochádza z malokarpatského vinohradu. V susedných Čechách vykonávajú u vinárov kontrolné analýzy vín, z ktorých sa dá zistiť, či bolo víno vyrobené z domácej produkcie hrozna. Ak ho vinári deklarujú ako domáce, a oni pritom na jeho výrobu použili hrozno zo zahraničia, takýchto „vinárov“ čaká v Čechách zaslúžená pokuta.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)