19.10.2010 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stabilizacia sektoru mlieka

Hojná účasť poľnohospodárov na konferencii Deň prvovýrobcov mlieka odzrkadľovala súčasný stav odvetvia. Cestu do Sielnice merali dúfajúc, že nájdu odpovede na mnohé nevyriešené otázky. Zaujímalo ich najmä rušenie terajších podpôr bez alternatívnej náhrady.

Zrušenie platby na VDJ

 

            Zrušenie podpory na VDJ avizoval minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja (MPŽP a RR) Zsolt Simon ešte v letnom období. Svoje rozhodnutie odôvodňoval slovami, že táto podpora nepomohla stabilizácii odvetvia a je teda zbytočná.

S jeho rozhodnutím sa nestotožňujú tak prvovýrobcovia mlieka, samospráva ale dokonca ani samotný rezort. Štátny tajomník MPŽP a RR Gabriel Csicsai si myslí pravý opak a je zástancom zachovania tejto platby. Podľa jeho slov urobí všetko preto, aby bola zachovaná aj naďalej. „Stratu podpory na VDJ vnímam ako ranu pod pás. Myslím si, že podpora na VDJ vôbec nie je neopodstatnená,“ hovorí a dopĺňa, že pokiaľ niekto hovorí opak, tak tomu nerozumie. Účastníkov konferencie ubezpečil, že sa  vynasnaží urobiť všetko preto, aby im bola podpora vrátená. Podľa posledných informácií z rezortu, ďalšou alternatívou je zachovanie platby vo výške päťdesiatich percent minuloročnej úrovne.

            Slová štátneho tajomníka o opodstatnení podpory na VDJ doplnil Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. „O VDJ sa v poslednom období hovorí veľmi veľa.  Búrlivú diskusiu o jej význame  sme viedli aj s pánom ministrom na našom poslednom stretnutí,“ približuje situáciu  a dopĺňa, že názory v tomto smere sú rozdielne. Opodstatnenosť podpory podkladá štatistickými údajmi.  „V roku 2010 sme po prvýkrát od roku 1990 zaznamenali nárast počtu kráv. Pokiaľ rok 2009 sme uzatvárali s počtom kráv na úrovni 204 133 kusov, v prvom polroku 2010 sa stav zvýšil na 209 088 kusov,“ hovorí šéf prvovýrobcov mlieka. Podľa jeho slov, zvyšovanie stavov kráv je beh na dlhé trate, a po zavedení platby na dojnicu v roku 2009 sa počítalo so zastabilizovaním výroby mlieka za 3 až 4 roky. Avšak po zrušení tejto platby predpokladá opätovný pokles stavov zvierat už v budúcom roku.

Celý obsah článku nájdete v Roľníckych novinách č.43 na strane 11.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down