13.05.2022 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stále platí heslo: Viac mlieka = viac zdravia

Svet je plný vážnych problémov v súvislosti s koronavírusom, vojnou na Ukrajine či s domácimi spoločenskými problémami a akosi zabúdame na základné životné priority týkajúce sa nášho zdravia. Často sa necháme uniesť reklamami o prínose rôznych výživových doplnkov a pozabúdame na prínos základných tradičných potravín, akými sú najmä mlieko a mliečne výrobky.

Aj keď si to vždy neuvedomujeme, ale práve mlieko a mliečne výrobky zabezpečujú najdôležitejšie výživové prostriedky s najširším účinným spektrom pre zabezpečenie zdravia. Na podporu spotreby mliečnych výrobkov a vyzdvihnutia ich prínosu pre zdravie ľudí sa odborníci na zdravú výživu z celého sveta už v roku 1957 vo švajčiarskom Interlakene rozhodli zaviesť Svetový deň mlieka.
Deň mlieka nie je žiadna obchodná reklama, je to najmä deň, keď si pripomíname prínos mlieka pre  naše zdravie. Mlieko nie je obyčajná potravina, je podstatne viac. Mlieko a mliečne výrobky z kravského, ovčieho, ale i kozieho mlieka sú jednou z kľúčových potravinárskych komodít, ktoré sa uplatňujú pri zabezpečení zdravej výživy obyvateľstva v našom regióne už od dávnych čias. Tieto produkty obsahujú totiž nutrienty, ktoré sú významné pre vývoj detského, ale i dospelého organizmu. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú z hľadiska energetickej a biologickej hodnoty najvyrovnanejšiu a najcennejšiu potravinovú  komoditu pre všetkých ľudí. Okrem toho, už samotná produkcia mlieka má aj širší socioekonomický prínos, a to vo využití lúk a pasienkov, v zamestnanosti ľudí na vidieku a v samotnej krajinotvorbe a tiež pri rozvoji agroturistiky. Svetový deň mlieka sa celosvetovo oslavuje jednotne, a to vždy 1. júna spolu s Medzinárodným dňom detí.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. KAROLA HERIANA, CSc. - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č.  19.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down