25.07.2017 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Starček Jakubov: jedovatý pre kone i dobytok

Veľmi jedovatý starček Jakubov je v niektorých oblastiach čoraz väčším problémom. Obzvlášť veľký problém predstavuje pre kone a hovädzí dobytok. Boj s ním musí začať okamžite a včas.

Na nebezpečenstvo príjmu už malého množstva rastliny v sene, najmä pre kone a hovädzí dobytok, upozorňujú nemeckí odborníci. Jedovatý starček Jakubov sa šíri najmä vďaka suchému počasiu a môže ohrozovať zdravie koní i dobytka. Pribúdaním „ľadom“ ležiacej ornej pôdy, nevhodná extenzifikácia trvalých trávnych porastov a chybne prevádzaný manažment jeho šírenie ešte urýchľujú. Žlto kvitnúce rastliny sú jedovaté. Pasúce sa zvieratá sa starčeku v poraste kvôli obsahu horkých látok v podstate vyhýbajú. Sušením krmiva však tieto látky vyprchajú, zatiaľ čo toxíny zostanú a pre zvieratá potom nie je problém rastliny v suchom stave skonzumovať. Poľnohospodárom preto neostáva nič iného, než rastliny pred kosbou vytrhať. Vysoká intenzita využívania totiž nevedie k ich likvidácii; rastliny zostávajú dlhšie vitálne a môžu prežívať i niekoľko rokov. Starček Jakubov z čeľade astrovité kvitne od júna do októbra. Kvety majú optimum kvitnutia koncom júla, okolo sviatku sv. Jakuba (25. 7.), podľa čoho dostal aj svoje pomenovanie. Vedecký názov druhu je väčšine čitateľom známy ako Senecio jacobaea L., v súčasnosti sa však označuje ako Jacobaea vulgaris Gaertn.
Jedovatá je celá rastlina. Zvlášť nebezpečné obdobie pre zvieratá je čas do kvitnutia, kedy na pastvine s chuťou požierajú zvlášť jedovaté mladé listy starčeka, vyznačujúce sa zubatým okrajom a veľkosťou až 15 cm. V dobe kvetu, keď rastliny dorastú do výšky približne jedného metra a rozkvitnú žltými kvetmi, prestanú byť pre zvieratá zaujímavé.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 30.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down