02.12.2015 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Staronovým predsedom Regionálnej agrárnej komory v D. Strede je A. Mészáros

Na Valnom zhromaždení Regionálnej agrárnej komory (RAK) Dunajská Streda, ktoré sa konalo dnes v Dunajskej Strede, zvolili delegáti za predsedu opäť Arpáda Mészárosa. Do predstavenstva sa dostali noví, mladí členovia. Povedala TASR predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová.

Na rokovanie farmárov prišiel aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek. „Minister potvrdil, že všetky opatrenia, ktoré sa týkajú podpôr dojníc, ošípaných, prasníc, integrovanej produkcie, špeciálnej rastlinnej výroby, budú naplnené. Ako povedal, možno nie všetky do konca roka, ale najneskôr sa podpora vyplatí v prvých mesiacoch budúceho roka,“ priblížila Patasiová.
Pripomenula, že sa v prípade opatrení integrovanej produkcie ovocinárstva, zeleninárstva podmienky zmenia tým, že sa uľahčí doterajšia prax a administratíva, nakoľko doteraz platili prísnejšie kritériá, ako to nariaďuje Európska komisia. Predsedníčka AKS vyzdvihla, že farmári pozitívne prijali informáciu, že v rámci projektových podpôr do poľnohospodárskej prvovýroby a spracovania nemusia realizovať verejné obstarávanie. „Môžu osloviť tri subjekty a môžu si sami vybrať toho, ktorému dôverujú a pokladajú ho za najvýhodnejšieho,“ podčiarkla.
Minister Jahnátek vo svojom prejave zdôraznil, že v roku 2015 sa začali uplatňovať platby podľa novej poľnohospodárskej koncepcie a v rámci trojpilierového sendvičového modelu. „Uistili sme farmárov, že model od tohto roku natrvalo platí a mal by výrazným spôsobom zastabilizovať finančnú situáciu jednotlivých podnikateľských subjektov,“ uviedol s tým, že v rámci nového programovacieho obdobia sa zvýšila administratíva na čerpanie prostriedkov a nastúpilo desať typov kontrol. „Do konca roka garantujeme vyplatenie 90 percent platieb. Vieme, že naši poľnohospodári čakajú na finančné prostriedky, nakoľko majú úvery, ktoré musia splácať, a zároveň musia investovať aj do nových technológií,“ ozrejmil minister.
Stretnutie farmárov v Dunajskej Strede sprevádzala búrlivá diskusia, ako na takmer každom stretnutí poľnohospodárov došlo aj k dvojitej deklarácii. „Už sa mi to zdá, ako keby to bol národný šport, keď sused suseda napáda a likviduje jeho podnikanie, lebo vstúpi do nároku na platby na jeho pôdu, tým zablokuje jeho financovanie z poľnohospodárskej agentúry,“ poznamenal Jahnátek. Podotkol, že je to neférový a zákerný spôsob, ako likvidovať konkurenciu.
Staronový predseda RAK A. Mészáros s potešením konštatoval, že na dnešné valné zhromaždenie prišla veľká časť jej členov. „Vždy sa obávam, že stagnácia v poľnohospodárstve je tak vysoká a tak intenzívna, že súčasná situácia farmárov už ani nezaujíma. Dunajskostredský okres produkuje ešte stále desať percent bravčového mäsa na slovenský spotrebiteľský trh,“ povedal s tým, že v prípade mlieka došlo k úpadku, pričom verí tomu, že nový systém financovania pomôže zlepšiť situáciu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down