12.01.2015 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štát by nemal predávať pôdu, ktorá môže byť vo VO Javorina reštituovaná

Štát by nemal predávať žiadne pozemky, ktoré môžu byť v bývalom vojenskom obvode (VO) Javorina predmetom budúcej reštitúcie. Uviedol to dnes na brífingu poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda opozičnej strany Most-Híd Zsolt Simon.

Šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD) podľa neho navrhuje v novelizácii zákona o VO, ktorý je v NR SR v druhom čítaní, vypustiť podmienku zákazu predaja poľnohospodárskej, lesnej a ostatnej pôdy vo VO Javorina. "V zákone je daná podmienka, že na danom území do doby ukončenia reštitúcií Ministerstvo obrany (MO) SR nemôže predávať poľnohospodársku, lesnú a ostatnú pôdu. Práve pán minister Jahnátek navrhuje túto podmienku vypustiť," spresnil.
Strana Most-Híd podľa neho preto pokladá za "úplne nezmyselné", aby sa pozemky predávali ešte predtým, ako by sa vrátili ich pôvodným vlastníkom. "Najskôr by sme ich mali vrátiť vlastníkom, ktorí ich oprávnene žiadajú, rozhodnúť o ich žiadostiach a následne rozhodnúť o tom, aké pozemky potom môže štát predať," myslí si ďalej opozičný poslanec.
Celý proces reštitučného konania na približne 31.000 hektároch, na území 24 katastrov, ktorý sa dotýka asi 10.000 vlastníkov, sa má podľa Simona nanovo spustiť podľa schvaľovaného zákona. "Proces však nebude hotový za jeden deň, ale bude určite trvať dva, tri, či štyri roky. Za dva, tri, či štyri roky sa dá však predať veľa lukratívneho majetku v danom území," poznamenal.
Štát podľa jeho slov chce totiž prostredníctvom MO SR predávať nielen stavby a príslušné zastavané pozemky vo VO Javorina. O tom podľa neho svedčí iný paragraf spomínaného zákona, ktorý hovorí, že sa "má vyznačiť v katastri nehnuteľností zákaz prevodu alebo prechodu pozemkov nachádzajúcich sa v katastrálnych územiach alebo ich častiach tvoriacich bývalý VO Javorina. To neplatí, ak ide o zastavané pozemky alebo o pozemky s nimi tzv. funkčne späté. Nikde však nie je zadefinované, čo je funkčne spätý pozemok," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down