28.03.2014 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štátne lesy boli vlani ziskové

Štátny podnik Lesy SR dosiahol v minulom roku zisk vo výške 10,272 milióna eur pri tržbách z vlastných výrobkov a služieb vo výške 203,668 milióna eur. Spoločnosť tak zaznamenala od svojho založenia v roku 1999 historicky tretí najvyšší zisk. Uviedol to hovorca podniku Vlastimil Rezek.

Priaznivý ekonomický výsledok sa štátnym lesom podarilo dosiahnuť napriek výraznému zníženiu pomeru cennejšieho ihličnatého dreva na celkovej ťažbe, a to zo 47 percent v roku 2012 na vlaňajších 44 percent.
Celková ťažba dreva podniku v roku 2013 dosiahla 3,987 milióna kubických metrov (m3) a drevospracujúce podniky odobrali 3,709 milióna m3. Uvedený rozdiel je spôsobený samovýrobou a predajom palivového dreva, výrobou drevnej štiepky a pohybom skladových zásob. Podľa V. Rezeka priemerné speňaženie dreva medziročne vzrástlo o 97 centov - na 49,84 eura za m3.
"Štátny podnik Lesy SR v roku 2013 splnil a v niektorých prípadoch výrazne prekročil plánované úlohy. Obnova lesa bola vykonaná na výmere 8287 hektárov, zalesňovanie kalamitných plôch prebieha v súlade so schváleným časovým harmonogramom. Napriek poklesu ťažby ihličnatého dreva sa podarilo udržať a dokonca zvýšiť produktivitu práce zamestnancov podniku," povedal jeho generálny riaditeľ Ctibor Határ.
Pozitívne je podľa neho najmä to, že priaznivý hospodársky výsledok podnik nevytvoril na úkor obhospodarovania lesa. Vynaložené priame náklady pestovnej činnosti vo výške 19,053 milióna eur boli približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom období a zároveň vyššie ako priemer za posledných päť rokov. Historicky tretí najvyšší zisk sa podarilo dosiahnuť podľa V. Rezeka aj vďaka efektívnemu nákupu materiálu, prác a služieb prostredníctvom verejných súťaží a tiež miernemu rastu cien dreva.
Produktivita práce z pridanej hodnoty medziročne vzrástla o 1,1 % na 27 509 eur na zamestnanca. Podnik vlani zamestnával v priemere 3513 pracovníkov. Oproti roku 2012 išlo o pokles o 196 zamestnancov. „Pokles spôsobilo najmä zníženie počtu zamestnancov na protipovodňové aktivity,“ dodal V. Rezek. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down