01.10.2014 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štátne lesy TANAP-u prideľujú kalamitné drevo bez verejnej súťaže

Drevo z veternej kalamity sa prideľuje bez verejnej súťaže. Upozornil na to exminister pôdohospodárstva SR a opozičný poslanec Zsolt Simon (Most-Híd).

"Štátne lesy TANAP-u prideľujú drevo z veternej kalamity 2014 ako sa im páči, komu chcú a ako chcú, a to navyše bez verejnej súťaže," spresnil.
Výsledkom spôsobu prideľovania dreva z kalamity 2014 je podľa Simona fakt, že cena dreva je pri pni 25 eur za kubický meter (m3). "V Štátnych lesoch TANAP-u sa verejná súťaž na predaj dreva uskutočnila iba v roku 2005 po veternej kalamite z novembra 2004," pripomenul Simon.
Na poľskej strane Tatier sa kalamitné drevo podľa Simona predáva cez verejnú súťaž, do ktorej sa zapojili úspešne aj slovenské subjekty. "Cena dreva pri pni sa tam pohybuje na úrovni 55 eur za kubický meter. Štátne lesy TANAP-u teda pripravujú občanov Slovenska o približne 30 eur na každom m3 dreva. To je neprípustné," zdôraznil.
"Vyzývam preto ministra Ľubomíra Jahnátka, aby zabezpečil okamžitú nápravu a ukončil rozkrádanie Tatier. A tiež, aby nariadil povinné verejné súťaže na predaj dreva. Pokiaľ to neurobí, dáva vlastne zelenú rozkrádaniu Tatier," dodal Simon.
"Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek poveril príslušnú sekciu, aby medializované informácie preverila. Podľa zistení podnikneme ďalšie kroky," reagoval na Simonove vyjadrenia riaditeľ odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Peter Hajnala.
Štátne lesy TANAP-u sú príspevkovou organizáciou, ktorá bola zriadená 1. januára 1995 Ministerstvom pôdohospodárstva SR. Spravujú a obhospodarujú lesný pôdny fond, stavby a zariadenia slúžiace lesnému hospodárstvu, ktoré sú vo vlastníctve štátu na území TANAP-u a PIENAP-u a v ich ochrannom pásme zabezpečujú verejnoprospešné činnosti.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down