10.01.2014 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štáty EÚ musia obmedziť spotrebu energií

Nariadenie Bruselu, ktorý prikázal členským štátom Európskej únie (EÚ), aby obmedzili spotrebu energií, bude stáť Českú republiku až 180 miliárd korún (2,92 miliardy eur). Informovali o tom pražské Hospodářské noviny (HN) a Mladá fronta Dnes.

Celá EÚ by mala do roku 2020 obmedziť spotrebu energií - elektriny, plynu a tepla - o pätinu. Každý štát si však stanovil vlastné ciele pri ich znižovaní. V Čechách sa šetrenie začína už tento rok a dotkne sa to domácností, firiem i štátnej správy.
Celkové náklady na opatrenia, ktoré k úsporám povedú, odhaduje ministerstvo priemyslu na 180 miliárd Kč, iniciatíva Šanca pre budovy dokonca na 350 miliárd Kč.
Ministerstvo priemyslu dúfa, že peniaze na ne získa hlavne z európskych fondov a z predaja emisných povoleniek. Ak by sa však v roku 2017 ukázalo, že ČR nedokáže spotrebu znižovať podľa plánu, prišiel by na rad druhý scenár: povinnosť šetriť by sa preniesla na dodávateľa energií.
Napríklad distribútori elektriny by museli každoročne ušetriť 1,5% dodávanej energie tým, že by svojim zákazníkom začali poskytovať poradenstvo o úsporných investíciách, alebo by ich priamo financovali. Bez štátnych dotácií by však tieto investície zdraželi elektrinu pre koncových zákazníkov. V hre je preto možnosť, že dodávateľom energie by minuté peniaze uhradil spätne štát.
Aj ten však musí spotrebu energií v nasledujúcich rokoch obmedziť. Od tohto roka musí preto každoročne povinne zrekonštruovať 3% z celkovej plochy budov, ktoré sú vo vlastníctve alebo v prenájme veľkých štátnych inštitúcií. Ide napríklad o sídla ministerstiev alebo vlády.
Štátna správa plánuje rekonštrukcie splácať hlavne z peňazí, ktoré sa vďaka zníženiu spotreby energií ušetria. Tento spôsob v minulosti použilo napríklad Národné divadlo v Prahe. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down