22.11.2021 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy diviačej zveri na Slovensku, ako znížiť ich početnosť?

V poslednej dobe prebieha intenzívna diskusia o počtoch diviačej zveri v SR a možnostiach ich rapídneho zníženia a to hlavne v súvislosti s intenzívnym šírením Afrického moru ošípaných (AMO). Nechcem reagovať pod vplyvom emócií a pocitov, aj keď sa to úplne nedá, keďže osobne cítim frustráciu z toho, že dlhé roky upozorňujem na premnoženie nielen diviačej zveri a s tým súvisiace škody a ohrozenia chovov. Kritizujem systém poľovného hospodárenia a nedokonalú a účelovú platnú poľovnícku legislatívu. Na tento stav som doplatil likvidáciou chovu ošípaných na našom družstve po diagnostikovaní vírusu AMO.

Napriek tomu sa budem snažiť zhodnotiť situáciu pragmaticky, vychádzať z oficiálnych zdrojov, reagovať na postupy pri riešení tejto problematiky s využitím mojich skúseností z riešenia poľovníckej problematiky. A priznám sa, nedá mi nereagovať na vyjadrenia predstaviteľov poľovníckej samosprávy.

Premnožené stavy

Skutočné počty je problematické odhadnúť ale jedno je isté: diviačia zver je extrémne premnožená a pozorovaný výskyt mimo prirodzeného prostredia, škody a šírenie AMO v SR to jednoznačne potvrdzujú. Po neustálom upozorňovaní, hlavne chovateľov ošípaných na veľké riziko a po výskyte AMO v menších a väčších chovoch, sa prijali opatrenia na úrovni štátnej veterinárnej a potravinovej správy a rezortného ministerstva, z ktorých konečne po dlhých rokoch badať záujem situáciu riešiť a snahu kompetentných zasiahnuť do populácie diviačej zveri spolu s ďalšími podpornými opatreniami smerujúcich k zníženiu rizika (AMO). Extrémna situácia si vyžaduje extrémne riešenia a preto je potrebné zasiahnuť do populácie diviakov rýchlo, razantne a celoplošne. Je potrebné problém vyriešiť nie len jednorazovo, ale zabezpečiť aj do budúcnosti, aby sa po poklese počtov (po odstrele a úhyne na AMO) dokázal stav udržiavať a aby vírus AMO nebol brzdou rozvoja už aj tak biednych stavov ošípaných na Slovensku. Bohužiaľ v stave v akom sa nachádzame je to „hudba budúcnosti“.

Problematické uvádzanie opatrení do praxe

Momentálne je jedným z hlavných problémov aplikácia inak veľmi dobre mienených a odborne pripravených prijatých opatrení v praxi a ich záväznosť a vykonateľnosť (spomeniem Mimoriadne núdzové opatrenia AMO z 2. augusta 2021).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down