„Tento problém je veľmi rozsiahly. Dotýka sa ako poľnohospodárov tak poľovníkov, pričom ani na jednej strane sa nedarí prijímať také opatrenia, aby početnosť zveri nenarastala a nespôsobovala škody na porastoch. Predtým sa nepestovala kukurica v takých polohách ako je tomu dnes. Kukurica je pritom veľmi atraktívna plodina pre jeleniu zver hlavne vo fáze mliečnej zrelosti zrna. Zver si prirodzene vyberá to čo jej chutí a preto sa sťahuje do polí.“
Povedal v úvode rozhovoru Doc. Ing. Jaroslav Slamečka, CSc., riaditeľ NPPC – Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra, s ktorým sme sa pozhovárali na tému škôd na poľnohospodárskych plodinách spôsobovaných poľovnou zverou.
Ako je to s početnosťou zveri na Slovensku?
Skutočným problémom je to, že na Slovensku je zveri veľa a to napriek tomu, že poľovníci robia pre zníženie stavov čo môžu. Vychádzajúc z poľovníckej štatistiky sme v roku 2018 na Slovensku ulovili 148 823 jedincov raticovej zveri, čo je naozaj veľké množstvo. V roku 2019 bolo ulovených rekordných 169 018 jedincov, čiže o vyše 20 tisíc jedincov viac ako rok predtým. Lenže na druhej strane, keď sa pozrieme na početnosť zveri v revíroch, na tzv. jarné kmeňové stavy; čakali by sme, že keď ulovíme o 20 tisíc kusov viac - budú jarné stavy nižšie. V roku 2018 sme v našich revíroch podľa uvedenej štatistiky napočítali 251 000 jedincov raticovej zveri, z toho bolo odlovených o 20 000 kusov viac. Napriek tomu sme v roku 2019 mali v revíroch 265 000 jedincov raticovej zveri, čo je o 13 890 jedincov viac. Čiže napriek vyššiemu lovu - stavy zveri stúpajú, nedarí sa nám početnosť zveri redukovať.
Kde vidíte príčiny uvedeného stavu?
Podľa môjho názoru nedostatočne funguje spracovanie a odbyt diviny. Hoci aktuálne v tomto roku bol zavedený predaj diviny v koži, čo je fajn, ale povedzme si človek z paneláku si nepôjde kúpiť do Spišskej Belej jelenicu v koži. Potrebuje ísť niekam do obchodu a kúpiť si balíček mäsa v prijateľnej cene. Myslím si, že určitá forma dotácie na distribúciu diviny by prispela k tomu, aby sa viac lovilo. Poľovník by mal za ulovenú divinu príjem a aj ľudia ako spotrebitelia by privítali divinu pre spestrenie stravy. Nedá mi v tejto súvislosti poukázať na fakt, že v obchodných reťazcoch si dnes kúpite zmrazenú divinu z Nového Zélandu. Ďalší problém je aj v tom, že poľovníci nebudú strieľať zver, ktorú nezužitkujú. Čiže plán, ktorý je tu postavený - sa splní, ale už nie je motivácia ísť do stavov zveri ďalej, pokiaľ poľovníci nebudú môcť ulovenú zver skonzumovať, či darovať, ideálne predať za rozumných podmienok a takýmto spôsobom zabezpečiť, aby došlo k skutočnému poklesu zveri.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.