27.10.2020 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Stavy zveri sa nám nedarí redukovať“

„Tento problém je veľmi rozsiahly. Dotýka sa ako poľnohospodárov tak poľovníkov, pričom ani na jednej strane sa nedarí prijímať také opatrenia, aby početnosť zveri nenarastala a nespôsobovala škody na porastoch. Predtým sa nepestovala kukurica v takých polohách ako je tomu dnes. Kukurica je pritom veľmi atraktívna plodina pre jeleniu zver hlavne vo fáze mliečnej zrelosti zrna. Zver si prirodzene vyberá to čo jej chutí a preto sa sťahuje do polí.“

Povedal v úvode rozhovoru Doc. Ing. Jaroslav Slamečka, CSc., riaditeľ NPPC – Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra, s ktorým sme sa pozhovárali na tému škôd na poľnohospodárskych plodinách spôsobovaných poľovnou zverou.

Ako je to s početnosťou zveri na Slovensku?

Skutočným problémom je to, že na Slovensku je zveri veľa a to napriek tomu, že poľovníci robia pre zníženie stavov čo môžu. Vychádzajúc z poľovníckej štatistiky sme v roku 2018 na Slovensku ulovili 148 823 jedincov raticovej zveri, čo je naozaj veľké množstvo. V roku 2019 bolo ulovených rekordných 169 018 jedincov, čiže o vyše 20 tisíc jedincov viac ako rok predtým. Lenže na druhej strane, keď sa pozrieme  na početnosť zveri v revíroch, na tzv. jarné kmeňové stavy; čakali by sme, že keď ulovíme o 20 tisíc kusov viac - budú jarné stavy nižšie. V roku 2018 sme v našich revíroch podľa uvedenej štatistiky napočítali 251 000 jedincov raticovej zveri, z toho bolo odlovených o 20 000 kusov viac. Napriek tomu sme v roku 2019 mali v revíroch 265 000 jedincov raticovej zveri, čo je o 13 890 jedincov viac. Čiže napriek vyššiemu lovu - stavy zveri stúpajú, nedarí sa nám početnosť zveri redukovať.

Kde vidíte príčiny uvedeného stavu?

Podľa môjho názoru nedostatočne funguje spracovanie a odbyt diviny. Hoci aktuálne v tomto roku bol zavedený predaj diviny v koži, čo je fajn, ale povedzme si človek z paneláku si nepôjde kúpiť do Spišskej Belej jelenicu v koži. Potrebuje ísť niekam do obchodu a kúpiť si balíček mäsa v prijateľnej cene. Myslím si, že určitá forma dotácie na distribúciu diviny by prispela k tomu, aby sa viac lovilo. Poľovník by mal za ulovenú divinu príjem a aj ľudia ako spotrebitelia by privítali divinu pre spestrenie stravy. Nedá mi v tejto súvislosti poukázať na fakt, že v obchodných reťazcoch si dnes kúpite zmrazenú divinu z Nového Zélandu. Ďalší problém je aj v tom, že poľovníci nebudú strieľať zver, ktorú nezužitkujú. Čiže plán, ktorý je tu postavený - sa splní, ale už nie je motivácia ísť do stavov zveri ďalej, pokiaľ poľovníci nebudú môcť ulovenú zver skonzumovať, či darovať, ideálne predať za rozumných podmienok a takýmto spôsobom zabezpečiť, aby došlo k skutočnému poklesu zveri.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down