15.03.2016 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stonkoví škodcovia a choroby repky ozimnej

Ozimná repka je už na veľkej výmere prihnojená, denné teploty sa vyšplhali v niektorých lokalitách na 12 - 14 °C, škodcovia sú aktívni.

Krytonosy – repkový a štvorzubý

Prelet krytonosa štvorzubého začína, keď sa denné teploty priblížia k hranici 12°C a viac. Kritické číslo jeden kus na 40 rastlín pre krytonosa repkového sme zatiaľ nedosiahli, rovnako je slabý nálet krytonosa štvorzubého (kritické číslo je 4 - 6 chrobákov za 3 dni v Mőrickeho miske, alebo 2 chrobáky priemerne za 3 dni na jeden lepový pás). Chrobáky po prelete do porastov repky ešte asi dva týždne žerú a pária sa, potom začnú samičky klásť vajíčka. Na ošetrovanie teda zostáva pomerne dlhé obdobie, netreba sa unáhliť, radšej vyčkať na dosiahnutie kritického čísla. Pripomínam, že krytonos repkový nalieta do porastov ako prvý pri teplotách 10 - 12°C a je väčší, imága dosahujú veľkosť 3 - 4 milimetre. Po naletení na porast, počas úživného žeru, vyžierajú imága do listov a stoniek malé otvory a následne kladú samičky vajíčka do hornej časti stoniek. Vyliahnuté larvy vyžierajú stržeň stonky smerom dolu. Vyvinuté larvy veľkosti 6 - 8 milimetrov, opúšťajú stonku nad zemou a kuklia sa v pôde. Oslabené stonky sa lámu.

Krytonos štvorzubý je menší ako repkový, 2,5 - 3,5 milimetrový, na krovkách pri štítku má bielu škvrnu. Larvy dorastajú do 4 - 5 milimetrov. Na porasty nalietava neskôr, ako krytonos repkový, pri teplotách 12 - 14°C, jeho škodlivosť je menšia. Samičky kladú vajíčka do listových stopiek, alebo okolia žiliek listov. Larvy sa živia v strednej žilke listu, listovej stopke a neskôr v byliach. Rastliny sú oslabené.

Autorizovaných prípravkov, ktoré pôsobia zároveň proti obidvom druhom krytonosov je dostatočne veľa, preto si treba uvedomiť, aké účinné látky používate a zvyknúť si na upozornenie na etikete, koľkokrát môžete daný prípravok použiť za sezónu na jednom poraste: Na zabránenie vzniku rezistencie, pyretroidy neaplikujte viac ako dvakrát za sebou počas sezóny! Pyretroidy sú etofenprox (maximálne jedenkrát za vegetáciu), beta - cyfluthrin (trikrát), deltamethrin (jeden až dvakrát), lambda - cyhalothrin (jedenkrát), zeta - cypermethrin (jeden až dvakrát) a gamma - cyhalothrin (dvakrát) alebo alpha - cypermethrin (semenné porasty maximálne dvakrát, len do BBCH 57).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down