28.02.2018 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štrajková pohotovosť agropotravinárskych samospráv sa odkladá, ale trvá

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv odkladá plánované verejné zhromaždenie slovenských poľnohospodárov a potravinárov, ktoré sa malo uskutočniť v stredu 28. februára. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Predseda SPPK Milan Semančík ako člen Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv podľa nej dostal 21. februára 2018 informáciu z Úradu vlády SR o plánovanom stretnutí predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) k téme aktuálneho stavu agropotravinárskeho sektora na Slovensku a jeho ďalšieho vývoja s predstaviteľmi agropotravinárskeho sektora. Stretnutie sa má uskutočniť v najbližších dňoch.
"Tento dôležitý posun vo veci dnes, koncom februára, vníma Rada ako zásadný signál k tomu, aby sa poľnohospodári a potravinári z plánovaného pochodu ulicami presunuli za rokovací stôl s politikmi a snažili sa ich nanovo presvedčiť o opodstatnenosti svojich požiadaviek pre agropotravinársky sektor na Slovensku," podotkla Holéciová.
Zdôraznila, že Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv si od začiatku svojho vzniku stanovila presný postup krokov smerujúcich k naplneniu základných cieľov, a to prerozdelenie avizovaných 30 miliónov eur v roku 2018 len na citlivé oblasti, ako sú živočíšna výroba a špeciálna rastlinná výroba (ovocie, zelenina a vinohrady), ďalej na riešenie následkov sucha za rok 2017, na zvýšenie štátnej pomoci pre rok 2019 na úroveň 70 miliónov eur, na vytvorenie Rizikového fondu, ako aj na začatie procesu zabezpečenia bonifikácie úverov pre potravinárstvo a spracovateľský priemysel cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku na nákup zariadení, strojov a technológií.
"Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv a jej krízový štáb je naďalej v štrajkovej pohotovosti. Dôsledne bude sledovať nasledujúci vývoj situácie, vyhodnotí výsledky prípadných rokovaní s politikmi a potom zváži ďalšie aktivity," podčiarkla hovorkyňa SPPK.
Doplnila, že cieľom Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv sú aktivity vedúce k tomu, aby mohli slovenskí poľnohospodári a potravinári na jednotnom európskom trhu konečne vyrábať so vztýčenou hlavou. "Aby mohli vyrábali, nie zatvárať, aby sme mali zdravé potraviny a život na vidieku," dodala Holéciová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down