Na jeho poliach rastie mrkva, petržlen, cibuľa, zemiaky, cvikla, tekvica halloween i hokkaidó, okrajovo pestuje aj karfiol, ale „neokrajovo“ kapustu bielu i červenú. Je zeleninár a súkromne hospodáriaci roľník. Mladý farmár Martin Kubulák z Hviezdoslavova.
HVIEZDOSLAVOV. Dedinka leží na Žitnom ostrove, doslova na záhumní Bratislavy. A je to aj cítiť. V podobe rozmáhajúcej sa domovej výstavby. K starousadlíkom pribúdajú prišelci, ktorí majú k poľnohospodárstvu neraz poriadne ďaleko. A naopak, tíľudia, ktorých predkovia tu zapustili korene, už pred mnohými rokmi postavili budúcnosť na tom, že za chrbtom majú polmiliónový trh, na ktorom sa predsa musí dariť umiestňovať tony a tony ovocia a zeleniny. Realita však býva nevyspytateľná. A často aj neúprosná.
Tradícia pokračuje
Podrobnosti sa dozvedáme priamo od mladého farmára, s ktorým sa si stretnutie dohodli na sobotu. Žitnoostrovské polia v ten deň zahaľovala ľahká južanská hmla. A aj počasie vytvorilo viac menej priliehavú kulisu tomu, o čom bola reč v našom rozhovore.
"Gazdujem na ploche 140 až 150 hektárov, všetky polia sa nachádzajú priamo tu, v katastri Hviezdoslavova," hovorí M. Kubulák. "Vlastne s roľníčením začal už náš otec ešte v roku 1991, a teraz v tom, čo otec začal, pokračujeme spolu bratom. Časť pôdy vlastníme, a časť si prenajímame od súkromných osôb. Radi by sme podnikanie rozšírili, ale k pôde, ktorá je v správe Slovenského pozemkového fondu, sa v týchto končinách človek dostane len veľmi ťažko.“
Bratia – zeleninári by si trúfli výmeru pestovanej zeleniny zvyšovať aj o desať hektárov ročne, lenže pred nimi sa v takých chvíľach vynára nástojčivá otázka: kde vziať pôdu. K novej pôde sa prakticky nedostanú, hoci vlastníkom platia za hektár nájomné vo výške 140 eur, kým veľký domáci podnik v tomto regióne platí 70 eur, a dokonca aj zahraničný podnikateľ v tom istom okolí nezaplatí vlastníkovi pôdy viac ako 100 eur nájomného za hektár a rok.
O úrodnúžitnoostrovskú pôdu, ležiacu navyše v relatívnej blízkosti Bratislavy, je jednoducho "bitka". A mnohí menší producenti, ktorí nie sú silní v kramflekoch, majúčo robiť aj s tým, aby si udržali tú pôdu, čo majú, a nieto aby ešte poškuľovali po ďalších pozemkoch. Hoci gazdovať a produkovať na nej by určite dokázali. Vie to aj Martin Kubulák.
„Lenže čo z toho, že dopestujete dostatok kvalitnej cibule, čo z toho, že na hektári v priemere vyprodukujete - tak ako tohto roku - aj 60 ton zemiakov, keď tretina z úrody je poškodená," poznamenáva M. Kubulák.
Aj na Žitnom ostrove zeleninári doplácajú na to, že ostatná zima bola až príliš mierna, a v nebývalej miere povzbudila rozmnožovanie hrabošov a ďalších škodcov.
Využijú aj maličkosť
„Pritom obchodníci radi a bez váhania využijú každú maličkosť, aj takú, za ktorú ani poriadne nemôžeme," konštatuje mladý farmár. „Aj v dôsledku embarga na vývoz ovocia a zeleniny do Ruska vznikol na trhu veľký prebytok, a obchodníci poriadne zatlačili na naše odbytové ceny.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)