17.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stratégia nutričnej prevencie metabolických porúch

Moderné plemená dojníc v priemyselnom systéme chovu pri voľnom, skupinovom ustajnení a adlibitnom kŕmení koncentrovaným typom kŕmnej dávky významne zvyšujú potenciál mliečnej produkcie. V snahe prijať, stráviť a metabolizovať dostatok živín na uspokojenie produkčných potrieb sú tieto zvieratá vystavené stresovým podmienkam, ktoré môžu ovplyvniť ich produkčné zdravie.

Zdravotné problémy, ktoré sa v súčasných podmienkach výživy a chovu dojníc prejavujú, súvisia so zhoršenou schopnosťou stáda, resp. produkčnej skupiny dojníc metabolizovať dostatok živín z krmiva, resp. telových rezerv na úhradu živín vylúčených v mlieku. Narušenie adaptačných mechanizmov transformácie živín podmieňujú prejav metabolických porúch a produkčných chorôb s významným vplyvom na ekonomiku výroby mlieka. Výskyt týchto porúch je možné znížiť správnou fázovou výživou a režimom kŕmenia dojníc.
Tlak na zvyšovanie produkcie mlieka a ekonomickej efektívnosti chovu prináša zvýšený výskyt porúch produkčného zdravia a znižovanie reprodukčnej úspešnosti dojníc. Epidemiologické štúdie výskytu produkčných chorôb nepotvrdili priamy vzťah medzi zvyšovaním produkcie a výskytom produkčných chorôb a mastitída bola jedinou chorobnou jednotkou, ktorej incidencia sa jednoznačne zvýšila so zvyšovaním produkcie mlieka.
Najvyššíí výskyt produkčných chorôb sa viaže na peripartálné obdobie, veľmi skoro po otelení a prejavuje sa súbežne s najvyššou mierou zvyšovania (zrýchľovania) produkcie, nie s maximálnou  dennou produkciou pri vrchole laktácie, ktorú dojnice dosahujú v 6 - 8 týždni po pôrode. Rýchlosť zvyšovania produkcie mlieka pre vysokoprodukčné dojnice v peripartálnej fáze sa zhoduje s najvyššou úrovňou negatívnej energetickej bilancie (NEB) a najvyššou mierou mobilizácie telesného tuku.

Produkčné choroby zostávajú pri veľkovýrobnom systéme chovu dojníc kritickým problémom. Pri analýze a hodnotení produkčných chorôb v stáde dojníc ako hlavná príčina vystupuje narušenie manažmentu výživy pri úhrade nutričných potrieb a zoohygienických požiadaviek ustajnenia a chovu  zvierat v peripartálnej a prvej fáze laktácie.

Viac sa dočítate v príspevku doc. MVDr. Ivety MASKAĽOVEJ, PhD. z UVLF v Košiciach - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č- 37.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down