09.04.2020 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stretnutie ovčiarov s ministrom pôdohospodárstva prinieslo konštruktívne návrhy, teraz sa očakáva ich realizácia

Zástupcovia chovateľov oviec a kôz sa tento týždeň stretli s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Jánom Mičovským. Chov oviec na Slovensku prechádza asi najvýraznejšou krízou akú zažili. Návrhy riešení by túto situáciu mohli zvrátiť, ale len za predpokladu, že sa budú realizovať v blízkom čase. Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku oceňuje výsledok rokovania a dúfa v skoré riešenia.

Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku bol prvým chovateľským zväzom, ktorý u seba prijal nový minister. Naším členom vďaka tomu prinášame viacero skvelých správ. Ak sa naplnia sľuby rezortu pre náš zväz a záchranné koleso bude naozaj hodené, môže to zastaviť krízu, v ktorej sa práve nachádzame. Musí sa tak udiať skoro, viacerí chovatelia uvažujú o úplnom konci s chovom oviec a kôz,“  uviedol Igor Nemčok, predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

 

Chovatelia oviec v budove MPRV SR rokovali zároveň s predsedom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jozefom Karahutom a štátnym tajomníkom MPRV SR Martinom Feckom.

Zástupcovia ovčiarov predostreli najvyšším štátnym funkcionárom v tomto odvetví ich najväčšie trápenia, ale aj ciele, ktoré chcú dosiahnuť. V týchto dňoch ich trápi najmä problém s odbytom jahniat. Chov oviec a kôz sa v týchto dňoch nachádza vo veľkej kríze, za posledné roky rapídne poklesli stavy a súčasné problémy môžu toto odvetvie úplne pochovať. Aktuálne sa na Slovensku chová 320 000 oviec a 18 000 kôz. Pred 20-timi rokmi sme ich pritom chovali okolo 600 000. Prírodne podmienky na Slovensku pre chov oviec máme pritom ideálne. Kľudne by sa na Slovensku mohlo chovať opäť aj v dvojnásobku terajších stavov oviec.

„Najmä teraz v časoch pandémie koronavírusu najlepšie vidieť, že sebestačnosť nie je len číslo. Aj na dedinách by tak pre samozásobenie mohlo byť o niekoľko tisíc týchto zvierat viac. A keď sa teraz všade rozpráva o zlepšovaní imunity, práve naše výrobky od našich kôz a oviec by mali byť tou ťažnou silou v potravinárstve pre zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva,“ zdôraznil Slavomír Reľovský, riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

Asi najvýznamnejším medzníkom stretnutia je prísľub ministra, že výšku podpôr na dobytčiu jednotku oviec a kôz vyrovná s výškou podpory chovu dojných kráv. Bolo by to systémové riešenie, ktoré by výrazne vyrovnalo konkurenčné podmienky chovateľov a voľba chovu druhu hospodárskych zvierat na farmách by sa neriadila len dotačnou politikou.

Odznel aj prísľub ohľadom pomoci s odbytom jahniat. Štát by chcel podať ovčiarom pomocnú ruku a pokúsi sa zabezpečiť odbyt približne 100 ton mäsa pre štátne hmotné rezervy. Zďaleka nejde o lukratívny predaj, ale pre chovateľov, ktorí nemajú odbyt to môže byť spása pred úplným krachom. Chovatelia oviec preto dúfajú, že v blízkej dobe dôjde k prvým reálnym krokom riešenia tohto problému.

Prebehli taktiež stretnutia s predstaviteľmi sektoru obchodu, ktorých výsledkom bol prísľub zo strany obchodníkov o snahu smerujúcu k nákupu slovenskej jahňaciny pre slovenského spotrebiteľa.

Otvorila sa aj téma odbytu vlny a jej spracovania. Diskutovala sa vízia vybudovania jednej spoločnej slovenskej prevádzky na spracovanie ovčej vlny. Pri dostatočnej spoločnej účasti štátu na jej vybudovaní by tento nápad mohol byť realizovateľný. Výsledkom by mala byť vlna na stavebné účely – zateplenie budov, ale aj napríklad na zateplenie úľov.

Pozitívnou správou je aj záujem štátu o zjednodušenie podmienok pre tzv. „farmárske bitúnky“, pri predávaní jahniat priamo od chovateľa. V blízkej dobe by teda malo dôjsť k príprave zmien v legislatíve, ktorej výsledkom by malo byť zjednodušenie spracovanie jahniat a kozliat priamo na farme a ich následný predaj.

Stretnutie chovateľov s predstaviteľmi štátu by mohlo priniesť pozitívny zvrat v chove oviec a kôz na Slovensku. Kľúčovou ostáva skorá realizácia opatrení.

(ZCHOK)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down