10.03.2015 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strom roka 2015 je z Estónska

Takmer dvestotisíc ľudí z celej Európy hlasovalo počas februára v súťaži o Európsky strom roka. Európskym stromom roka 2015 sa stal dub na futbalovom ihrisku v Estónsku, ktorý získal 60 tisíc hlasov. Druhé miesto získal veľký platan z Maďarskej Taty a tretie španielsky topoľ čierny z Remolinar.

Víťazným stromom je 150-ročný dub z Orissaare v okrese Saare v Estónsku, ktorý stojí uprostred futbalového štadióna od roku 1951, kedy bolo pôvodné malé ihrisko rozšírené. Domáci si už na to zvykli. Strom pomáha miestnym školákom pri prihrávkach a hráčom ponúka vytúžený tieň. Rob McBride, veľký podporovateľ súťaže o európsky strom roka a „lovec stromov“ prirovnal futbalový strom k symbolu, ktorý ukazuje svetu, ako robiť veci lepšie.

 

Heiki Hanso, koordinátor súťaže v Estónsku sa z úspechu prvého ročníka súťaže vo svojej krajine mimoriadne teší: „Ľudia sa zapojili do hlasovania a teraz sú hrdí na česť, ktorej sa dostalo ich kandidátovi. Táto súťaž skutočne spojila ľudí a pomohla nám pochopiť význam stromov pre našu komunitu.“ Estónska komora arboristov sa už teší na nasledujúci ročník súťaže, ktorý prinesie „nové stromy, nové príbehy, nové miesta a viac krajín.“
Výsledky súťaže priniesli spokojnosť aj podporovateľom súťaže. „Medzinárodná únia pre ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN)  podporuje súťaž o Európsky strom roka už počas niekoľkých rokov, pretože veríme, že zdôraznenie významu prírodného a historického dedičstva stromov je kľúčovým pre zvyšovanie povedomia a je plne v súlade s naším poslaním podporovať spoločnosť pri zachovávaní integrity a rôznorodosti prírody,“ povedal Luc Bas, riaditeľ kancelárie EUCN v Bruseli.
Slávnostné odovzdávanie cien, na ktoré sú pozvaní všetci vrátane víťazov, organizátorov, partnerov, účastníkov a podporovateľov súťaže, sa uskutoční 22. apríla 2015 v Bruseli .

Viac sa dočítate v čísle 11 Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down