20.01.2017 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strukovino-obilné miešanky v ekologickom poľnohospodárstve

"V Českej republike je veľký problém degradácia pôd – vodnou eróziou je ohrozených až 50 percent poľnohospodárskych pôd, tretina pôd utužením a okyslením je ohrozených viac ako 70 percent pôd."

Povedal v úvode svojho vstupu Ing. Igor Huňady zo spoločnosti Agritec Plant Research, s. r. o. a zameral sa na argumenty prečo pestovať strukoviny a strukovino-obilné miešanky:

Acidifikácia pôdy je spôsobená najmä tým, že sa pestujú plodinové monokultúry. Viac ako 80 percent plôch je využívaných iba pre pestovanie troch plodín - obilniny zaberajú 52 percent, repka 16 percent a kukurica na siláž a zrno 13 percent. Strukoviny na semeno a zelenú hmotu sa pestujú na 2 percentách plôch. Viacročné krmoviny zaberajú 7,5 percenta pôdy.

Všestranný význam

Schopnosť strukovino-obilných miešaniek obohacovať pôdu o dusík, zvyšovať a stabilizovať úrody, odburiňovať pôdu, potlačovať choroby a škodcov naberá na význame práve v ekologickom poľnohospodárstve, kde je zakázané používanie pesticídov a sú minimalizované vstupy. Rozvoj diverzity v miešankách vytvára priestor pre rozvoj užitočných predátorov, ktorí obmedzujú šírenie škodcov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

„Prakticky využiteľných a experimentálne overených poznatkov o pestovaní strukovino-obilných miešaniek v podmienkach ekologického poľnohospodárstva je málo,“ uviedol I. Huňady a dodal: „Hlavným cieľom výskumu je podporiť ich pestovanie a zaraďovanie do osevných postupov v ekologickom poľnohospodárstve a prispieť tak k rozvoju schopnosti samozásobenia krmivom na ekologických farmách.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down