31.05.2018 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Študenti v Kežmarku súťažili o titul Mladý ekofarmár

Jedinečná súťaž žiakov stredných odborných škôl s poľnohospodárskym zameraním pod názvom Mladý ekofarmár vyvrcholila v dňoch 9. - 11. mája celoštátnym kolom, ktoré organizovala Stredná odborná škola (SOŠ), Kušnierska brána v Kežmarku v úzkej spolupráci s Poľnohospodárskym družstvom podielnikov (PDP) Kežmarok.

„Cieľom tejto súťaže je rozvíjať tvorivé odborno-teoretické vedomosti budúcich absolventov o zložení, získavaní a spracovaní mlieka a praktické zručnosti v štyroch súťažných disciplínach. Prvú časť tvorí 30-minútový vedomostný test, pozostávajúci zo 40 otázok, ktorý dokonale preverí teoretické vedomosti súťažiacich,“ uviedol Mgr. Ján Angelovič, zástupca riaditeľa SOŠ v Kežmarku.
V degustačných skúškach súťažiaci - degustátori ochutnávajú a vizuálne posudzujú päť druhov mliečnych výrobkov a určujú, o ktorý mliečny výrobok ide. Súťažiacim komisia predloží kravské, ovčie a kozie mlieko a vzorky plnotučného, polotučného a odstredeného mlieka. V tejto časti súťaže študenti ešte stanovujú senzorické vlastnosti surového kravského mlieka, či je mlieko kvalitné, alebo je narušené, napr. maštaľnou vôňou, zvodnením či krmivom a následne ho zatriedia podľa znakov kvality.
V chemickom laboratóriu pri laboratórnych skúškach surového kravského mlieka sa určuje správna merná hmotnosť mlieka, stanovuje sa kyslosť mlieka titračnou metódou a N–testom sa dokazujú produkty zápalu vemena v mlieku. Na základe reakcie mlieka s chemikáliami súťažiaci rozlíšia, či mlieko pochádza od chorej alebo zdravej kravy.
V časti venovanej rastlinnej výrobe a krmovinárstvu súťažiaci absolvujú praktické výpočty zásob, poznávanie osiva obilnín, strukovín, olejnín, tráv, ďatelinovín, liečivých rastlín a botanický rozbor pasienkového porastu.

O výsledkoch a priebehu tejto súťaže sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 23.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down