20.10.2010 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Súboj o podobu agrárnej Európy

Bývalý europoslanec P. Baco nabáda k zjednoteniu na báze aktivít Poľska

Súboj o novú podobu spoločnej poľnohospodárskej politiky vrcholí. Už o necelý mesiac, 17. novembra t. r., má eurokomisár pre poľnohospodárstvo zverejniť dopracované zásady, a do jari 2011 bude reforma spracovaná do konkrétnej legislatívnej podoby. Len na Slovensku sa na vládnej úrovni tvárime, ako keby sa nás to netýkalo. Myslí si to bývalý minister pôdohospodárstva SR a nedávny europoslanec Peter Baco.

BRATISLAVA. Slovensko ako predsedajúca krajina V-4 je podľa názoru bývalého europoslanca "úplne pasívna v zápase o život" - pri reforme SPP, ktorá bude platiť desaťročia. "Súčasná vláda takto zdanlivo z hlúposti, ale v skutočnosti cieľavedome napĺňa neokoloniálny princíp pri rozširovaní EÚ," uviedol pre Roľnícke noviny P. Baco.
Podľa jeho mienky sa tak napĺňa scenár, ktorý pred časom zverejnil istý viedenský ekonomický inštitút. Ten dal údajne návod na to, aké nástroje a postupy treba uplatniť, aby sa veľké podniky v nových členských krajinách síce zachovali, ale zároveň aj padli na kolená, aby ich potom mohli lacno kúpiť zahraniční investori.
Doterajšie kroky slovenskej vlády v agrárnej oblasti považuje P.Baco "za hanebné". Podľa jeho názoru sa totiž voči poľnohospodárom v SR sa opäť uplatňujú reštrikcie podobné tým, ktoré sa používali pred 20-timi, respektíve 10-timi rokmi. Tým sa naďalej prehlbuje doterajší takmer 50-percentný úpadok produkcie ako aj strata 170-tisíc pracovných miest, a slovenské poľnohospodárstvo sa dostáva do "nerevitalizovateľnej pozície", nazdáva sa bývalý europoslanec.
Z jeho hodnotenia nevyšli s veľkou slávou ani vlády niektorých susedných krajín. Maďarská vláda podľa jeho mienky "zatiaľ len deklaruje odhodlanie zabojovať o svojich poľnohospodárov" a Českej republike zasa vyčíta, že sa jej asi zapáčilo "agrárne nemastné - neslané taktizovanie až natoľko, akoby v ňom chcela pokračovať".
Z krajín V-4 sa z úst bývalého europoslanca dostalo satisfakcie len nášmu severnému susedovi, Poľsku. "Poliaci už v roku 2004 presne vedeli, čo potrebujú na ochranu svojich farmárov," konštatuje P. Baco. A na čele zápasu o presadenie agrárnych záujmov celej V-4 stáli aj vtedy, keď ostatné štáty ani nechceli využiť klauzulu o národnom doplatku k priamym platbám. Poliaci to však presadili. Preto sa podľa P. Baca niet čo čudovať, že agrárna politika Poľska je dlhodobo pozitívna a úspešná aj po vstupe do EÚ.
Zdá sa, že Poliaci sa s úlohou lídra zžili natoľko, že ju mienia hrať aj v týchto časoch. Zrejme aj preto zvolal poľský minister poľnohospodárstva Marek Sawicki na 25. októbra t. r. ministrov poľnohospodárstva všetkých nových členských štátov na rokovanie, na ktorom ich chce opakovane vyzvať k jednote a k efektívnej spolupráci pri presadzovaní agrárnych záujmov nových členských krajín.
A roľníci z nových členských krajín majú poľa názoru P. Baca šancu na budúcnosť len vtedy, ak sa zjednotia "na báze aktivít Poľska".

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down