24.08.2015 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho a choroba ničia úrodu olív na juhu Európy a tlačia ceny oleja nahor

Tohtoročná vlna horúčav a následné sucho v kombinácii s nebezpečnou nákazou, ktorá sa šíri v olivových hájoch, ničia úrodu olív na juhu Európy a tlačia ceny oleja smerom nahor. Informoval o tom britský denník Guardian.

Podľa denníka sa priemerná cena olivového oleja v Británii zvýšila v období od decembra do júla o 10 %. Dôvodom je baktéria Xylella fastidiosa, ktorá predstavuje vážnu hrozbu pre Európu, pretože okrem olivovníkov napadá aj iné rastliny, napríklad vinič alebo citrusy. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) upozorňuje, že zatiaľ nie je k dispozícii žiadny prostriedok na ničenie tohto škodcu a väčšina stromov, ktoré baktéria napadla, zostanú navždy poškodené. Takže jediný spôsob ako zabrániť šíreniu nákazy je tieto stromy zlikvidovať.
Prvé prípady výskytu baktérie Xylella fastidiosa boli zaregistrované v októbri 2013 na juhu v Taliansku, v regióne Puglia. Nákazu prenáša hmyz.
EFSA už pripravuje smernice, ako postupovať, zatiaľ však musia farmári napadnuté stromy a všetky rastliny v ich blízkosti likvidovať.
Toto ochorenie spolu so suchom, ktoré prinieslo tohtoročné nezvyčajne horúce leto, výrazne zredukovali produkciu olív v Taliansku aj Španielsku.
"Od 1. mája spadlo na väčšinu územia Španielska, ako aj sever a stred Talianska, o 50 % menej zrážok, ako je bežný priemer," uviedol pre Guardian meteorológ Jason Nicholls.
Ďalší pestovatelia olív v Stredomorí - Grécko a Tunisko síce problémy so suchom ani s nákazou nemajú, ale na druhej strane produkcia olivového oleja v týchto krajinách je nižšia ako v Taliansku a Španielsku. Takže nedokážu nahradiť jeho výpadok v takej miere, aby sa rast cien oleja zastavil, uviedol na záver Guardian.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down