14.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho a horúčavy na Tokaji ubrali z úrody hrozna, kvalita je dobrá

So zberom hrozna začali v uplynulých dňoch vo vinohradníckej oblasti Tokaj. Letné horúčavy a nedostatok vlahy podľa vinohradníkov malo za následok čiastočné zníženie množstva úrody, kvalita a zdravotný stav hrozna sú však vo veľmi dobrom stave.  

"Bude to jeden z takých priemerných ročníkov, hlavne čo sa týka kvality. Na kvantite budú o niečo, možno o 20 percent, nižšie hektárové úrody. Zapríčinené je to hlavne suchom, že sa vytvorilo menej šťavy a bobuľky nemajú čím narásť," zhodnotil Vladimír Szathmáry, technik viničného hospodárstva z firmy Ostrožovič.
      Tento rok bol pre vinohradníkov jeden z tých náročnejších, a to pre počasie. "Boli minimálne tri týždne, kedy sme mali tropické dni, to znamená nad 30 stupňov, a zrážok napadalo celé leto do 100 mililitrov, čo je veľmi málo pri týchto vysokých teplotách. Odzrkadlilo sa to trochu aj na rastlinách tým, že vytvorili menej hmoty, máme trošku menej šťavy, avšak kvalita a zdravotný stav hrozna sú vo veľmi dobrom stave," skonštatoval. Hlboko zakorenený vinič si pritom podľa neho dokázal vytvoriť zásoby a prežiť veľmi suché a teplé dni, a zachovala sa tak úroda.
      Oberačky vo vinohradoch pri Malej Tŕni začínajú tradične odrodou muškát žltý, nasledovať bude furmint a lipovina. "Predpokladám, že oberačky budú, ako aj po minulé roky trvať jednak tak dlho a jednak aj tá kvalita bude zabezpečená," dodal Szathmáry.
      Hovoriť o cibébach, ktoré sú základom pre povestné tokajské putňové vína, je podľa neho zatiaľ príliš skoro. "Tým, že bolo celé leto sucho, a aj s tými zrážkami, ktoré momentálne máme, to zatiaľ nevyzerá na to, aby sa tvorili cibéby,“ povedal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down