20.10.2022 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho a vtáky v rybníkoch na východe znížili produkciu rýb na polovicu

Extrémne sucho a rybožravé vtáky spôsobili tento rok výrazný úbytok rýb v chovných rybníkoch pri obciach Iňačovce a Senné v okrese Michalovce. "Produkcia rýb aj z dôvodu vtáctva, aj počasia je zhruba polovičná," zhodnotil v stredu pre TASR počas výlovu Martin Vaľo, konateľ spoločnosti Dona, s. r. o., Veľké Revištia.  

Úbytok rýb znamená, že z tejto produkcie nemôžu zásobovať  vianočný trh. "Bohužiaľ, tým, že máme zmluvy so slovenskými rybárskymi zväzmi, musíme im dodať ryby, a teda od nás na Vianoce ryba nepôjde. Jednoducho povedané, túto rybu vlastne vyžrali vtáci," povedal konateľ.
      Firma podľa jeho slov hospodári na rybničnej sústave Senianske rybníky zahŕňajúcej zhruba 470 hektárov vodnej plochy a 27 rybníkov. Výlov je aktuálne v dvoch tretinách.
      "Tým, že bolo extrémne sucho, aké sme nezažili za 20 rokov pôsobenia v tomto segmente, hladiny rybníkov boli na polovičnej úrovni. A tým, že bolo sucho, nám priletelo aj extrémne veľa rybožravých vtákov, ktoré mali pre málo vody uľahčenú prácu. Veľa rýb nám tak vyžrali," konštatoval Vaľo.
      Pripomenul, že ich rybničná sústava sa nachádza pri národnej prírodnej rezervácii s piatym stupňom ochrany. Ide pritom o jednu z najvýznamnejších lokalít na hniezdenie vtáctva. "Musíme tak žiadať o výnimku na plašenie vtáctva, o ktorú sme aj v máji požiadali, ale vlastne dodnes nemáme odpoveď. Bohužiaľ, výnimku sme nedostali a vtáci spôsobili obrovské škody," dodal konateľ.
      V súvislosti s otázkou dostupnosti rýb na vianočný stôl poukázal na to, že určite aj ostatných chovateľov zasiahlo v tomto roku veľké sucho. Aká bola situácia s vtákmi v iných rybničných sústavách, nevedel zhodnotiť.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down