Sucho poznačilo priebeh žatvy aj na hornej Nitre, podpísalo sa pod úrodu

Vysoké teploty a extrémne suché počasie poznačilo priebeh žatevných prác aj v regióne hornej Nitry. Podpísalo sa pod úrodu obilnín, repky, vrásky na čele robí i chovateľom dobytka a oviec, uviedol pre TASR riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) Prievidza Jozef Fabian.

„Deficit zrážok hlavne v období plnej vegetácie poznačil aj tohtoročnú úrodu obilnín a repky. Ozimné obilniny, ktoré vegetovali na jar, sa zo zimnej vlahy so suchom ešte ako tak vysporiadali,“ ozrejmil Fabian.
Obilniny  mali poľnohospodári zasiate na výmere 5400 hektárov, z toho pšenicu na 2500 hektároch. Jačmeň ozimný bol na výmere vyše 1000 hektárov a jarný na ploche takmer 1250 hektárov. Repku vysiali na výmere 1575 hektárov. „Jarný deficit vlahy na úrovni 20 až 30 % výrazne poznačil hlavne úrody jarných obilnín. Extrémne sucho výrazne urýchlilo štádium dozrievania zrna do zberovej zrelosti. Potvrdilo sa to hlavne na kvalite zrna. Jarné obilniny, hlavne jačmeň, redukovali dĺžku klasov, ako aj počet zŕn v klase. Tieto straty v porovnaní s okresmi na juhu Slovenska sú zanedbateľné,“ opísal riaditeľ RPPK Prievidza.
Plochy pšenice sú podľa neho ešte na koreni a úrodu RPPK Prievidza očakáva na úrovni 4,5 tony na hektár, ozimný jačmeň dosiahol úrodu cez 5,3 tony na hektár. „Horšie to bude s jarným jačmeňom, kde očakávame prepad o 15 až 20 % oproti dlhodobému priemeru.
Žatevné práce sa presunuli na prelome mesiaca aj do vyšších polôh, kde budeme ešte žať ovos (190 hektárov), raž (85 hektárov) a triticale (328 hektárov). Zber repky je ukončený a úroda je na úrovni 3,2 tony na hektár,“ konkretizoval.
Sucho a deficit vlahy, ako ďalej zdôraznil Fabian, robí najväčšie vrásky na čelách chovateľom dobytka a oviec, trávne porasty sú totiž veľmi slabé a zber zelenej hmoty do senáže a na seno bol o 30 až 40 % slabší ako za posledné dva, tri roky. „Sucho sa výrazne podpísalo aj pod úrodu lucerny a ďateliny. Kukurice sú taktiež poznačené suchom, podobne ako aj cukrová repa,“ doplnil.
Regionálna komora podľa slov jej riaditeľa, našťastie, nezaznamenala požiar na jej poliach a predpokladá, že roľníci úrodu zoberú do posledného klasu bez ujmy. „RPPK Prievidza pozorne monitoruje škody na svojich porastoch spôsobené suchom, ale väčšie škody nám robí premnožená zver,“ podotkol.
Veľmi početné čriedy diviačej zveri mali poľnohospodári v porastoch repky a ozimných obilnín, kde boli celú jar a po zbere sa spolu s jeleňou zverou presunuli do kukuríc. Početné stavy vysokej zveri hlásia regionálnej komore aj pestovatelia cukrovej repy, kde aj za bieleho dňa nie je zriedkavé stretnúť pasúcu sa zverinu. „V týchto dňoch práve počítame škody, ktoré v rámci Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory budeme nahlasovať na ministerstve. Z tohto stavu sme úprimne sklamaní, nakoľko prístup orgánov štátnej správy a kompetentných organizácií je laxný. Všetko ide na rub poľnohospodárov. Poľnohospodári konštatovali, že škody lesnou zverou, žiaľ, prevyšujú vplyv sucha na úrody v rámci nášho okresu,“ dodal Fabian.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *