29.08.2022 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho „úraduje“ na poliach i na pasienkoch

Extrémne sucho a nedostatok zrážok sa podpisujú pod úrody poľnohospodárskych plodín, avšak problémy sa týkajú aj krmovín, dorábaných z trvalých trávnych porastov. Chovatelia naprieč celým Slovenskom avizujú, že krmiva na zimu nebude dostatok.

Niektoré podniky už dnes vedia, že budú nútené posielať zvieratá na bitúnky, aby znížili ich počty. Znížená dostupnosť krmív zvyšuje aj ich cenu. Problém bude prakticky v každom odvetví živočíšnej výroby.
Chov nedojených kráv mäsových plemien, bez trhovej produkcie mlieka, sa realizuje vo väzbe na trvalé trávne porasty a v maximálnej miere využíva pastevný spôsob chovu. Sucho a vysoké teploty však negatívne vplývajú aj na pasienky, na ktorých sa pasie mäsový dobytok. Tam, kde trávne porasty vyschli, nemožno pásť a ani kosiť. Niekde situáciu zvládajú len vďaka tomu, že zvieratá prikrmujú a na pastviny dovážajú vodu. Ako vyplýva z vyjadrení chovateľov dojčiacich kráv z rôznych regiónov Slovenska pre Roľnícke noviny, dôsledky sucha pociťujú veľmi intenzívne už teraz.
Na družstve v Závade, okres Veľký Krtíš (Banskobystrický kraj), sú od 20. júla nútení prikrmovať na pastvách tisíc zvierat. Vyschli im prirodzené zdroje napájania a tak vodu na pašu denne dovážajú. Z dôvodu sucha dochádza k prirodzenému obmedzeniu ruje u zvierat, čo podľa ich odhadu zapríčiní zvýšenú brakáciu zvierat - konkrétne pri 430 matkách to znamená predpokladaný úbytok stavov o 15 %.
K ďalšiemu poklesu dochádza aj pri zástavovom dobytku, kde klesajú prírastky s konečnou stratou 10 %, čo predstavuje 25 kg na kus. Pri 400 kusoch to znamená 10 000 kg, takže pri cene 3,3 eur/kg ide o stratu 33 000 eur. Našťastie, vďaka zásobám z predošlých rokov, nebudú na družstve nútení znižovať stavy zvierat. Záchranou je pre nich medziplodina zasiata na 200 hektároch ornej pôdy, ktorá mala slúžiť na zvýšenie organickej hmoty. Medziplodina bude pravdepodobne využitá na zabezpečenie krmovinovej základne pre zvieratá - na senážovanie a pasenie.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 35.

Chovatelia dojčiacich kráv z rôznych regiónov Slovenska pociťujú dôsledky sucha veľmi intenzívne už v týchto dňoch - viď sekcia VIDEÁ

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down