20.08.2018 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho v lete zasiahlo aj Švédsko, očakáva o 29 % nižšiu úrodu obilnín

Tohoročné suché leto potrápilo aj severské Švédsko. Výsledkom sú výrazne slabšie vyhliadky na úrodu obilnín a olejnatých semien. Oznámila to v pondelok štátna poľnohospodárska agentúra.

Predpovedá zároveň, že celková produkcia obilnín vo Švédsku bude v roku 2018 o 29 % nižšia ako vlani, zhruba na úrovni 4,2 milióna ton. A pokiaľ ide o olejnaté semená, očakáva pokles úrody o 44 % na 200.000 ton.
"Dôvodom nižšieho odhadu celkovej produkcie obilnín v roku 2018 bola daždivá jeseň, neskorý príchod jari, no najmä tohtoročné letné sucho," uviedla agentúra vo svojom vyhlásení.
Nepriaznivé počasie s horúcim letom vysušilo polia aj na severe Európy, vrátane škandinávskych krajín, ako je Švédsko. Aj Európska únia už preto znížila prognózu výnosov pre obilniny a repku v tomto roku.
Švédsko zažilo jedno z jeho najhorúcejších liet, s júlovými teplotami o tri až päť stupňov Celzia vyššími, než je pre neho bežné. Vo väčšine lokalít v krajine namerali minulý mesiac najvyššie teploty v histórii záznamov, uviedol Švédsky meteorologický a hydrologický inštitút.
Vlna horúčav a lesné požiare spôsobili, že životné prostredie je pre voličov dôležitou otázkou pred septembrovými všeobecnými voľbami. Vláda prisľúbila 1,2 miliardy švédskych korún (114,36 milióna eur) na pomoc farmárom postihnutým suchom.
Obilniny a výrobky z obilnín, predovšetkým jačmeň, ovos a pšenica, sú pritom hlavným vývozným artiklom švédskych poľnohospodárov.
Robert Bergqvist, ekonóm banky SEB, v liste klientom napísal, že odhad tohoročnej úrody by mohol zohrať významnú úlohu pri revízii hospodárskeho rastu a inflačných rizík v nadchádzajúcich mesiacoch.
Minulý týždeň pritom súčasná švédska vláda zvýšila odhad rastu ekonomiky v tomto roku na 2,9 % z pôvodných 2,6 %.
(1 EUR = 10,4935 SEK)

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down