14.05.2014 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Súkromní vlastníci lesov očakávajú lepšie zhodnotenie dreva na trhu

Lepšie zhodnotenie drevnej hmoty zo slovenských lesov, vytvorenie koordinovaných odbytových reťazcov od prvovýrobcov dreva až po drevospracujúce firmy, či obmedzenie nekoordinovaných skládok dreva, očakávajú súkromní vlastníci lesov v SR. Zabezpečiť by to mal Národný program využitia potenciálu dreva Slovenskej republiky, ktorý je na programe dnešného rokovania vlády SR.

"Očakávame, že program neštátnemu sektoru pomôže lepšie než doteraz umiestňovať na trh svoj základný produkt, a tým je drevo. Motivovať by mal cez rôzne finančné nástroje prvovýrobcov a spracovateľov. Napríklad v tom, aby sa vyrábali a predávali už lepšie a kvalitnejšie sortimenty dreva, nielen surové drevo, aby sa rozbehol predaj tých najkvalitnejších sortimentov cez aukcie," povedal pre TASR predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNL) Milan Ovseník.
Únia si od programu sľubuje vytvorenie krátkych odbytových reťazcov, ktoré by umožnili cez finančné nástroje, ekonomické motivujúce nástroje podporiť združenie malých subjektov, ktorí produkujú drevo.
"Nemáme na mysli vytváranie nejakých nových podnikov, ale skôr nejakých odbytových organizácií výrobcov, ktoré by spoločne zabezpečili odbyt rôzneho množstva dreva, a teda mohli ponúkať aj rôzne sortimenty zaujímavé pre drevospracujúci priemysel," priblížil Ovseník. "Chceme, aby sa vytvoril reťazec prvovýrobca a spracovateľ. Možno, aby sme odstránili rôzne drevosklady, z ktorých časť dreva nekoordinovane smeruje do zahraničia."
Dôležitú úlohu v tomto reťazci by podľa Ovseníka mali mať sprostredkovatelia. "Sprostredkovateľ dokáže časť suroviny umiestniť na domácom trhu, pre píly, pre spracovateľov. To, čo by prípadne umiestniť doma nevedel, alebo by mal k dispozícii zaujímavé sortimenty, ktoré sa dajú v zahraničí zhodnotiť lepšie, dokázal by vyexportovať za hranice," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down