12.12.2013 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Súkromní vlastníci lesov sú zdesení

Prekvapenie a zdesenie, bezmocnosť a hnev. S takýmito pocitmi prijali súkromní vlastníci - obhospodarovatelia lesov rozhodnutie predsedu vlády SR a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR stiahnuť z rokovania parlamentu novelu zákona o lesoch. Uviedol to Juraj Vanko, predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

Podľa neho by pritom práve táto novela mala zlepšiť pravidlá pre hospodárenie v lesoch a v nadväznosti na minulý týždeň schválenú novelu zákona o ochrane prírody a krajiny nastaviť pravidlá, ktoré znížia riziko konfliktov medzi záujmami ochrany prírody a obhospodarovateľov lesov.

„Sme prekvapení a zdesení z dôvodu, ktorý viedol vrcholných predstaviteľov výkonnej moci k tomu, že doslova zahodili takmer dvojročnú prácu desiatok profesionálnych odborníkov a sociálnoekonomických partnerov. Nejde totiž o odborný dôvod, ale dôvod politický, ktorý časť politikov a občianskej verejnosti demagogicky vyťahuje na svetlo. Ide pritom len o strašenie verejnosti," konštatoval J. Vanko.

„Na druhej strane,“ dodáva J. Vanko, „nikto sa nebúril proti prijatiu novely zákona o ochrane prírody, teda proti zákonu, ktorý na ploche viac ako milión hektárov lesov zakazuje pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka a nieto ešte niečo z lesa brať. Takýto prístup vedie k diskriminácii a následnej frustrácii, končiacej radikalizáciou sociálnej nespokojnosti na vidieku."

Pripomeňme, že návrh novely zákona o lesoch stiahol minister pôdohospodárstva z rokovania aktuálnej schôdze Národnej rady SR na podnet predsedu vlády. Uvedený návrh totiž vyvolal vlnu nevôle zo strany opozície i časti verejnosti pre „hrozbu zákazu voľného vstupu do lesov a zberu lesných plodov.“

Ako nám povedal Peter Hajnala, riaditeľ Odboru odbor komunikácie a marketingu MPRV SR, ministerstvo teraz analyzuje všetky pozmeňujúce návrhy k novele zákona o lesoch. „Dôraz budeme pritom klásť na to, aby verejnosť nebola žiadnym spôsobom obmedzovaná pri vstupe do lesa,“ konštatoval s tým, že návrh zákona bude opätovne zaradený na januárovú schôdzu NR SR.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down