10.06.2019 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Súťaž o mlieku: Mladý ekofarmár 2019

Jubilejný 20. ročník celoslovenského finále súťaže Mladý ekofarmár 2019 má už svojich víťazov. Jedinečná súťaž o mlieku preverila teoretické vedomosti i praktické zručnosti 30 študentov z 10 stredných odborných škôl zameraných na poľnohospodárstvo, životné prostredie, ekológiu, agropodnikanie či veterinárne zdravotníctvo.

Víťazi krajských kôl z celého Slovenska sa stretli 15. až 17. mája v priestoroch Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre, aby vo finále preukázali nielen odborné vedomosti o výrobe, zložení, získavaní či spracovaní mlieka, ale aj praktické zručnosti pri dojení kráv na Poľnohospodárskom družstve DEVO Nové Sady.

Maratón jednotlivých častí súťaže odštartoval vedomostný test o mlieku, pozostávajúci zo 40 otázok, ktorý preveril teoretické znalosti študentov. Zostavený bol nielen zo všeobecných otázok týkajúcich sa mliečnych plemien hovädzieho dobytka, významu mlieka a jeho zložiek vo výžive, fyzikálnych a chemických vlastností mlieka, tvarových a funkčných vlastností vemena, ale aj z otázok z technológie získavania a ošetrovania bieleho moku, dojacích zariadení či legislatívy SR a EÚ súvisiacej s požiadavkami na výrobu mlieka.
Druhá časť súťaže pozostávala z dojenia - prípravy pomôcok a súťažiaceho na dojenie, hodnotenia tvaru vemena, prípravy stojiska, kontroly zdravotného stavu a hygieny vemena, nasadenia súpravy a z kontroly a ukončenia dojenia. V dojárni PD DEVIO Nové Sady - na farme Čab stredoškoláci v skorých ranných hodinách predviedli svoje zručnosti; dojnice im boli pridelené postupne, ako prichádzali do zariadení určených na dojenie mlieka.

Viac sa dočítate v Týždenníku Roľnícke noviny č. 25.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down