24.06.2024 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Súťaž v orbe sa vrátila do Dvorov nad Žitavou

Už pravidelnou súčasťou Celoslovenských dní poľa sa stala aj súťaž v orbe dvojzáprahmi jednoradličným pluhom. Po troch rokoch sa oráči opäť stretli v Dvoroch nad Žitavou. Súťaže sa zúčastnilo šesť oráčov so svojimi štvornohými pomocníkmi.

Slovenských oráčov zastupovali v súťažnej orbe Ľubomír Chromec z Turčianskych Kľačan, Jozef Halás z Farmy Podolie a Lukáš Suhai zo Šintavy. Zo susednej Českej republiky sa súťaže zúčastnili tiež traja oráči - zo Žarošic prišiel Oskar Sněhota, ktorý patrí k viacnásobným účastníkom súťaže v orbe, František Dobrovolný z Újezdu u Brna, ktorý už tiež oral na viacerých z predchádzajúcich ročníkov a ako „nováčik“ Celoslovenských dní poľa prišiel Josef Hradec z Dolního Jelení.
Pozemky pre súťažiacich oráčov boli tradične namerané deň vopred podľa Pravidiel súťaže v orbe dvojzáprahmi, ktoré boli už v prechádzajúcich rokoch pre furmanské súťaže v orbe pripravené Slovenskou spoločnosťou pre orby (SSpO). Každý súťažiaci dvojzáprah mal zorať pozemok s rozmermi 10 x 25 m. Aj keď tieto pravidlá obsahujú aj údaj o čase, v rámci ktorého má byť orba vykonaná, už v úvode pri otvorení súťaže bolo dohodnuté, že čas orby nebude dôležitý, ale rozhodujúcimi ukazovateľmi pre hodnotenie výsledkov orieb budú predovšetkým kvalitatívne parametre uvedené v Pravidlách súťaže v orbe dvojzáprahmi. K nim pribudol ešte jeden ukazovateľ, a tým bola hĺbka orby, ktorá bola stanovená na minimálne 15 cm. Súťažný pozemok bol rozdelený na dve časti, z ktorých prvá (ľavá strana pozemku) bola oraná spôsobom „do skladu“ a druhá - pravá strana „do rozoru“.

 Viac sa dočítate v príspevku doc. Ing. Jozefa Ďuďáka, CSc. z SPU Nitra – v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 27.

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down