03.01.2014 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Švédsky mliečny sektor je mimoriadne výkonný

Švédsko si len málokto z nás spája s produkciou mlieka, pritom jeho mliekarenský sektor je mimoriadne výkonný. S priemernou ročnou úžitkovosťou 9500 kilogramov na dojnicu sa Švédsko nachádza v Európe na prvom mieste.

Podľa údajov Zväzu európskych mliečnych farmárov - European Dairy Farmers (EDF), dosahujú švédski poľnohospodári, ktorí majú mliečne farmy, priemernú úžitkovosť dojníc 9500 kilogramov/rok, čo je najvyššia priemerná úžitkovosť v Európe. Švédski farmári zároveň podliehajú prísnejším predpisom týkajúcich sa zdravia a kŕmenia zvierat ako ich kolegovia v EÚ. Kvôli tomu produkcia mlieka v tejto škandinávskej krajine už desaťročia klesá. Podľa EDF zostáva len nádej, že dno poklesu počtu dojníc sa už dosiahlo.

V južnom Švédsku sa nachádza podľa údajov zväzu farmárov takzvaný „mliečny pás“, kde sa asi na 20% poľnohospodárskej krajiny produkuje 70% domáceho mlieka. V minulom roku vyprodukovalo asi 4 800 švédskych fariem 2 861 000 ton mlieka. Uvedené množstvo vyprodukovalo približne 348-tisíc dojníc. Priemerný počet dojníc na 1 farmu je 70, pričom menej ako 20% podnikov chová v priemere viac ako 100 dojníc.

Podľa informácií EDF sú vo Švédsku prísne hygienické predpisy, ktoré majú garantovať vysoký zdravotný štandard maštalí. Platia tam obmedzujúce predpisy na transport a začlenenie zvierat do nákupu, prípadne predaja žijúcich zvierat v rámci krajiny. Preto sa stavy dobytka na jednotlivých mliečnych farmách rozrastajú.

Podľa údajov EDF malo Švédsko pred vstupom do EÚ (v roku 1995) garantovanú cenu mlieka, ktorá umožnila producentom mlieka, lepšie ako v súčasnosti, realizovať investície do drahých budov a techniky. Dnes vedú izolované maštale a vysoký stupeň automatizácie k vysokému finančnému zaťaženiu farmárov. Napriek tomu potrebujú švédske farmy asi o 5 centov/kg mlieka viac ako ich európski kolegovia.

EDF ďalej informoval, že takmer 2/3 švédskej produkcie kravského mlieka spracováva družstevná mliekareň ARLA, ktorá sa v ostatných rokoch vypracovala na medzinárodnú firmu. ARLA nakupuje mlieko v šiestich krajinách a predáva mliečne výrobky vo viac ako 100 krajinách celého sveta. (PPA – ATIS)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down