14.03.2022 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svet čelí potravinovej kríze pre vojnu na Ukrajine, varuje A. Melničenko

Svetu hrozí globálna potravinová kríza, ak sa vojna na Ukrajine nezastaví. Ceny hnojív stúpajú tak rýchlo, že mnohí farmári si ich už nemôžu dovoliť. Vyhlásil to v pondelok ruský miliardár Andrej Melničenko, ktorý podniká v oblasti hnojív a uhlia.

Viacerí z najbohatších ruských podnikateľov vrátane Michaila Fridmana, Petra Avena a Olega Deripasku verejne vyzývali na mier, odkedy prezident Vladimir Putin nariadil 24. februára inváziu na Ukrajinu.
      Spojené štáty, Európska únia (EÚ) a ich spojenci označili Putinovu inváziu za zaberanie pôdy v imperiálnom štýle, ktoré bolo navyše urobené zle, pretože Moskva podcenila ukrajinský odpor a odhodlanie Západu potrestať Rusko.
      Západ uvalil sankcie na ruských podnikateľov vrátane Melničenka, zmrazil štátny majetok a odrezal veľkú časť ruského podnikového sektora od globálnej ekonomiky v snahe prinútiť Putina zmeniť kurz. Ten to však odmieta a vojnu nazval špeciálnou vojenskou operáciou, ktorá má zbaviť Ukrajinu nebezpečných nacionalistov a nacistov.
      "Udalosti na Ukrajine sú skutočne tragické. Naliehavo potrebujeme mier," uviedol pre agentúru Reuters 50-ročný Melničenko, ktorý je Rus, no narodil sa v Bielorusku, má ukrajinskú matku a v roku 2015 presťahoval do švajčiarskeho Zugu.
      "Jednou z obetí tejto krízy bude poľnohospodárstvo a potravinárstvo," skonštatoval Melničenko, zakladateľ firiem EuroChem, jedného z najväčších ruských výrobcov hnojív, a SUEK, najväčšieho producenta uhlia v Rusku.
      Putin minulý týždeň varoval, že ceny potravín stúpnu na celom svete v dôsledku prudko rastúcich cien hnojív, ak Západ spôsobí problémy ruskému exportu hnojív, ktoré predstavujú 13 % svetovej produkcie.
      Rusko je hlavným producentom hnojív obsahujúcich potaš, fosfát a dusík, čo sú hlavné živiny pre plodiny a pôdu. Spoločnosť EuroChem tvrdí, že je jedným z piatich najväčších výrobcov hnojív na svete. Vojna "viedla k prudkému nárastu cien hnojív, ktoré si už farmári nemôžu dovoliť," vyhlásil Melničenko.
      Upozornil tiež, že potravinárske dodávateľské reťazce v uplynulých rokoch tvrdo zasiahla pandémia ochorenia COVID-19, čo sa teraz ešte zhoršilo. To povedie k vyšším cenám potravín v Európe a ich pravdepodobnému nedostatku v najchudobnejších krajinách sveta, varoval.
      Ruské ministerstvo obchodu a priemyslu začiatkom tohto mesiaca povedalo výrobcom hnojív v krajine, aby dočasne zastavili vývoz.
      Časopis Forbes odhadol hodnotu majetku Melničenka v roku 2021 na 18 miliárd USD (16,38 miliardy eur) za čo mu patrí ôsma priečka v rebríčku najbohatších Rusov. Európska únia minulú stredu (9. 3.) uvalila sankcie za ruskú inváziu aj na neho, keďže jeho účasť na stretnutí v Kremli s Putinom a 36 podnikateľmi, ktoré organizoval Ruský zväz priemyselníkov a podnikateľov, ukázala, že je "jedným z popredných podnikateľov pôsobiacich v ekonomických sektoroch".
      Melničenko 9. marca odstúpil z funkcie člena predstavenstva a riaditeľa v EuroCheme aj SUEK-u. EuroChem má výrobné aktíva v Rusku, Litve, Belgicku, Brazílii a Kazachstane. Talianska polícia minulý týždeň zhabala jeho jachtu, ktorej cena sa odhaduje na 530 miliónov eur.
      TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down