01.08.2019 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové ceny potravín pokračovali v júli v poklese

Svetové ceny potravín pokračovali v júli v poklese, ktorý nastúpili v júni po piatich mesiacoch rastu. Najviac ich vývoj ovplyvnili ceny niektorých obilnín, ďalej mliečnych výrobkov a cukru. Uviedla to vo štvrtok Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Index cien potravín FAO, ktorý sleduje medzimesačné zmeny v rámci potravinového koša zahrnujúceho obilniny, olejniny, mliečne výrobky, mäso a cukor, dosiahol v júli 170,9 bodu oproti júnovej hodnote 172,7 bodu. Údaj za jún bol revidovaný smerom nadol, keď FAO pôvodne udávala júnový index na úrovni 173 bodov.
Čiastkový index cien obilnín klesol v porovnaní s júnom o 2,7 %, najmä v dôsledku nižších cien pšenice a kukurice. V porovnaní s júlom minulého roka je však stále o 4,1 % vyšší.
Čo sa týka mliečnych výrobkov, príslušný podindex klesol v júli oproti júnu o 2,9 %, čo predstavuje pokles druhý mesiac po sebe. V porovnaní s júlom minulého roka pokles dosahuje takmer 3 %. V rámci tohto indexu najviac klesli ceny masla, nasledovali ceny syrov a sušeného plnotučného mlieka.
Pokles zaznamenali aj ceny cukru. V porovnaní s júnom klesol príslušný čiastkový index o 0,6 %, pričom vývoj cien najviac ovplyvnili očakávania vysokých úrod cukrovej trstiny v Indii. Ázijská krajina je najväčším producentom cukru na svete.
Naopak, čiastkový index cien rastlinných olejov vzrástol medzimesačne o 0,8 %. Cena palmového oleja síce pokračovala v poklese, vykompenzoval ju však rast cien slnečnicového a sójového oleja. V porovnaní s júlom minulého roka je však podindex stále o 11 % nižší.
Vzrástol aj čiastkový index cien mäsa, ktorý tak zaznamenal medzimesačný rast už šiesty mesiac po sebe. Rast dosiahol 0,6 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down