08.09.2023 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové ceny potravín potravín v auguste 2023 klesli

Svetové ceny potravín v auguste 2023 klesli, aj keď ceny ryže dosiahli 15-ročné maximum po tom, ako popredný exportér India zakázal jej vývoz.

Nárast cien ryže a tiež cukru však vykompenzovalo zníženie cien väčšiny potravinových komodít. Ukázali to v piatok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.
        Podľa údajov FAO sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru v auguste znížil na vyše dvojročné minimum 121,4 bodu z revidovaných 124 bodov v predchádzajúcom mesiaci.
        Augustová hodnota indexu je najnižšia od marca 2021 a tiež o 24 % menšia než historické maximum dosiahnuté v marci 2022 v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.
        Ceny ryže však v auguste vzrástli o 9,8 %, čo odráža zákaz vývozu bielej ryže inej ako basmati z Indie, uviedla FAO v mesačnej správe.
        Pokles celkového indexu cien potravín odzrkadľuje pokles cien mliečnych výrobkov, rastlinných olejov, mäsa a obilnín.
        Presnejšie, index cien obilnín sa v auguste znížil medzimesačne o 0,7 %, keďže ceny pšenice klesli v dôsledku dobrej úrody na severnej pologuli. Ceny kukurice sa znížili už siedmy mesiac po sebe na takmer trojročné minimum pod tlakom rekordnej úrody v Brazílii a blížiacej sa úrody v USA. Index cien ryže však medzimesačne vzrástol takmer o 10 %.
        Index cukru FAO sa v auguste zvýšil medzimesačne o 1,3 % a medziročne stúpol o 34 % pre obavy z vplyvu klimatického fenoménu počasia El Niňo na globálnu produkciu.
        Index cien rastlinných olejov FAO klesol v auguste o 3,1 % a mliečnych výrobkov o 4 %.
        V separátnej správe o ponuke a dopyte po obilninách predpovedala FAO svetovú produkciu obilnín v tomto roku na úrovni 2,815 miliardy ton, čo je mierne zníženie z predchádzajúceho odhadu 2,819 miliardy ton.
        Revidovaná prognóza napriek tomu predstavuje nárast produkcie o 0,9 % oproti roku 2022 a zodpovedá rekordnej produkcii z roku 2021, uviedla FAO.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down