04.12.2017 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetový deň pôdy zdôrazňuje dôležitosť kvality pôdy pre potravinovú bezpečnosť

Na tému: Starostlivosť o planétu sa začína starostlivosťou o pôdu sa v roku 2017 uskutočnia podujatia k Svetovému dňu pôdy. Pripadá na 5. decembra a na podnet Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) ho v roku 2013 vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN). Svetový deň pôdy sa pripomína od roku 2014.

Cieľom aktivít Svetového dňa pôdy v tomto roku je v prvom rade odovzdať informácie o dôležitosti kvality pôdy pre potravinovú bezpečnosť, pre zdravé ekosystémy a pre blaho ľudstva.
Upriamiť pozornosť občianskej spoločnosti a popredných predstaviteľov na zásadný význam pôdy pre ľudský život, informovať verejnosť o kľúčovej úlohe pôdy pre potravinovú bezpečnosť, znižovanie následkov klimatických zmien, odstraňovanie chudoby a napomáhanie trvalo udržateľnému rozvoju - to sú niektoré špecifické ciele Svetového dňa a Medzinárodného roka pôdy podľa FAO.
Medzi špecifické ciele zaradila FAO napríklad aj podporu politikov a činnosti zamerané na rozvoj a trvalú ochranu pôdnych zdrojov, na podporu investícií do pôdnych zdrojov tak, aby užívatelia pôdy ňou mohli disponovať aj udržiavať v dobrom stave.
V čase vyhlásenia Svetového dňa pôdy sa FAO prihovorila za rýchle posilnenie kapacít na zbieranie informácií o pôdach a ich kontrole na všetkých úrovniach - národnej, regionálnej a medzinárodnej.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down