15.11.2019 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sviatok ukončenia bačovskej pastierskej sezóny

V tomto roku sa na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach uskutočnil už 8. ročník Slovenského mitrovania. Bol to skutočne veľkolepý celoslovenský sviatok ukončenia bačovskej pastierskej sezóny, ktorý sa v minulosti označoval aj ako valaské hody.

Celé Slovenské mitrovanie na Salaši pod Maginhradom nadväzovalo na starodávne pastierske hody, ktoré sa vždy usporiadali  26. októbra, na sviatok svätého Demetra alebo Mitra. V tomto čase sa bačovia i valasi vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina. Tento starodávny zvyk si doposiaľ uchovávajú aj súčasní naši ovčiari i bačovia.
Najskôr Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku zorganizoval 25. októbra na Salaši pod Maginhradom tradičné ukončenie ovčiarskej sezóny Demeter 2019,  kde vystúpili s referátmi predseda zväzu Ing. Igor Nemčok, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Ing. Štefan Ryba, PhD., Ing. Martina Rafajová z Poľnohospodárskej platobnej agentúry, ústredný riaditeľ ŠVPS SR prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc., riaditeľ PS SR, š. p. Ing. Peter Görozdi, projektový manažér Ing. Jerguš Tesák a domáci gazda i usporiadateľ MVDr. Patrik Keľo. V prekrásnom areáli salaša sa prebrali aktuálne problémy ovčiarstva, vytýčili sa nové úlohy a v príjemnom prostredí mohli chovatelia oviec a kôz navzájom komunikovať a vymieňať si skúsenosti. Zároveň si mohli pozrieť vzorne vybavený a udržiavaný areál spoločnosti Keľo a synovia, s.r.o., Veľké Teriakovce a aj tradičnú výrobu ovčieho syra i pečenie, a chutnať upečeného barana na grile.

Verejné mitrovanie sa uskutočnilo na ďalší deň, 26. októbra od raňajších až do večerných hodín za prítomnosti vyše dvoch tisíc návštevníkov z okolia Gemera i zo vzdialenejších oblastí Slovenska. Hlavným organizátorom bola Miestna akčná skupina (MAS) Malohont, no samotnú akciu zabezpečoval MVDr. Patrik Keľo - spolumajiteľ a predstaviteľ spoločnosti Keľo a synovia, s.r.o.

Viac sa dočítate v článku Ing. KAROLA HERIANA, CSc. zo Žiliny, v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 47.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down