28.06.2021 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ŠVPS 30. júna začne pre AMO likvidáciu 7000 prasiat na farme pri Lučenci

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) začne pre africký mor ošípaných (AMO) v stredu 30. júna s likvidáciou 7000 prasiat na farme pri Lučenci. Potvrdil to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Vzhľadom na potvrdenie AMO u uhynutej prasnice z piatka minulého týždňa (25. 6.) v ďalšej sekcii, ako boli diagnostikované predchádzajúce prípady, ŠVPS pristupuje k usmrteniu všetkých zvierat na farme v počte cez 7000 kusov. Dôvodom je, že choroba cirkuluje aj u ostatných zvierat. A tým je predpoklad, že všetky zvieratá budú postihnuté v krátkej dobe vírusom AMO a dôjde k masívnemu úhynu. S utrácaním zvierat sa začne od stredy (30. 6.)," spresnila ŠVPS k aktuálnej nákazovej situácii AMO na farme Agrodružstvo Agrospol Boľkovce.
Šéf MPRV Samuel Vlčan (nominant OĽANO) po stredajšom (23. 6.) rokovaní vlády informoval, že pri Lučenci v Boľkovciach sa vo veľkochove potvrdil AMO. "Národné referenčné laboratórium pre mor ošípaných vo Zvolene potvrdilo výskyt afrického moru ošípaných u domácich zvierat. Je to prvé potvrdenie AMO u domácich ošípaných v roku 2021," priblížil agrominister. Nákaza sa podľa Vlčana vyskytla v komerčnom chove ošípaných Agrodružstva Agrospol, Boľkovce, farma Lučenec v okrese Lučenec. Tento prípad je podľa neho závažný z toho dôvodu, že ide o veľkochov ošípaných, kde je približne 7400 ošípaných.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down