21.01.2019 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sympózium v USA aj o precíznom farmárčení

V dňoch 25. až 27. septembra 2018 sa v meste Omaha (štát Nebraska, USA) uskutočnilo 10. Medzinárodné sympózium chovu zvierat a prostredia a 1. Medzinárodné sympózium precízneho farmárčenia a chovu zvierat (10th International Livestock Environment Symposium with 1st U.S. Precision Livestock Farming Symposium).

Akciu zorganizovala American Society of Agricultural and Biological Engineers - ASABE (Americká spoločnosť poľnohospodárskych a biologických inžinierov), vedecká a vzdelávacia organizácia, venujúca sa rozvoju inžinierskych technológií pre poľnohospodárske, potravinárske a biologické systémy. Spoločnosť existuje už od roku 1907 a v súčasnosti má cca 7-tisíc členov z viac ako 100 krajín.

Konanie sympózia bolo cielene vybraté v Nebraske. Tento štát USA má totiž vysoko rozvinutú poľnohospodársku výrobu. Nebraska (rozloha 200 520 km2 a 1 845-tisíc obyvateľov) leží na americkom Stredozápade v oblasti Veľkých planín. Na severe hraničí s Južnou Dakotou, na východe s Iowou, na juhovýchode s Missouri, na juhu s Kansasom, na juhozápade s Coloradom a na západe s Wyomingom.

Do Nebrasky sa začali sťahovať Európania po roku 1860, išli obsadiť voľnú pôdu pridelenú federálnou vládou. Prví osadníci, ktorí tu vybudovali farmy, mali veľmi ťažkú úlohu, pretože Nebraskou sa tiahla rozsiahla polopúšť s veľmi riedkou vegetáciou. Dômyselným zavlažovacím systémom sa však z nej vytvoril najúrodnejší štát v USA. Preto je ekonomika Nebrasky tvorená hlavne poľnohospodárstvom. Produkujú tu obilie, sóju, bravčové a hovädzie mäso, mlieko. Rozvinutý je potravinársky priemysel. Z časov, kedy sa kukurica zberala ručne, pochádza aj prezývka Cornhusker State - Štát zberačov kukuričných klasov.

Celý článok prof. Jana Broučka z  NPPC - VÚŽV Nitra je uverejnený v Roľníckych novinách č. 4.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down