09.07.2019 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Syrársky jarmok v Novoti bol opäť bohatší

Aj v tomto roku, 30. júna v obci Novoť, pod vedením Ing. Jozefa Kondelu, predsedu PD Agrovex v Novoti, usporiadali tradičný syrársky jarmok: Novotská hrudka.

Bol to už 14. ročník a možno smelo konštatovať, že jarmok bol zas krajší a bohatší. Zaslúžili sa o to usporiadatelia, ktorí pripravili bohatý kultúrny program pre návštevníkov i pre malé deti. Bolo tam aj veľa zaujímavých súťaží, ako tradičné ťahanie syrových nití, a ťažiskom podujatia bola bohatá prehliadka ovčích hrudkových syrov a výnimočných figurálnych syrov.
V krásnom prostredí za veľmi pekného počasia prišlo na jarmok vyše dvetisíc ľudí z blízkeho okolia, ale i zo vzdialenejších oblastí Slovenska. Na námestí bolo veľa predajných stánkov s tradičnými remeslami i úžitkových výrobkov, ale i predajne vynikajúcich špecialít z mäsa a syrov. Každý si tam našiel to, na čo mal chuť.
Hlavným lákadlom a nosným programom bola však prehliadka syrov a súťaž v kvalite hrudkových ovčích syrov, ako aj v estetike a nápaditosti figurálnych parených syrov z kravského mlieka. Súťažilo 11 výrobcov so vzorkami hrudkových ovčích syrov od výrobcov parených figurálnych syrov prevažne z hornej Oravy, ale i z Liptova, Kysúc, Pohronia, a 20 výrobcov parených figurálnych syrov tiež prevažne z okolia Novote - Novoť, Zákamenné, Mútne, ale i Hričovské Podhradie.
Podobne ako v predchádzajúcich rokoch, všetky syry hodnotila odborná komisia podľa stanovených bodov; pri hrudke sa hodnotil vzhľad a konzistencia, chuť a vôňa syra. Figurálne syry sa hodnotili len podľa nápaditosti a estetiky a tiež podľa zručnosti pri spracovaní pareného cesta.

Viac sa dočítate v článku Ing. KAROLA HERIANA, CSc. zo Žiliny v Týždenníku Roľnícke noviny č. 28.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down