27.07.2018 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systémovým opatrením proti zmenám v klíme je rizikový fond

Bez systémových opatrení, ako je rizikový fond, sa poľnohospodári nemajú možnosť brániť zmenám klimatických podmienok v budúcnosti, možno o dva roky. Uviedla to pre médiá Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) v reakcii na výzvu na čerpanie financií na budovanie závlahových systémov, o ktorej informovala v stredu (25.7.) šéfka agrorezortu Gabriela Matečná (SNS).

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR ponúka farmárom systémové riešenie v boji proti extrémnym suchám. Vyhlásilo výzvu, z ktorej môžu žiadatelia získať 22 miliónov eur na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu zavlažovacích systémov.
Rada žiada vládu, aby riešila aktuálny stav. Výzva na čerpanie financií určených na budovanie závlahových systémov, ktorú oznámila ministerka Matečná, podľa RPPS nestačí. Dovtedy mnohí poľnohospodári budú musieť zavrieť podniky a prepustiť zamestnancov, priblížila situáciu medzi farmármi. "Chceme preto požiadať pani ministerku, aby pristúpila aj k druhej polovici svojho prísľubu a navrhla finálnu podobu finančnej pomoci týmto poľnohospodárom," uviedla Helena Patasiová, ktorá predsedá RPPS.
V správe Rada ďalej uvádza, že 98 najviac suchom postihnutých podnikov z juhozápadného Slovenska utrpelo v roku 2017 stratu 28,6 milióna eur. Údaj je výsledkom analýzy Štatistického úradu SR, ktorú spracovalo na podnet MPRV SR. Štatistický úrad analýzu ďalej doplnil o ďalšie podniky, ktoré utrpeli menšie straty. Správa úradu pre ministerstvo pôdohospodárstva hovorí o celkovej škode 34,6 milióna eur, uzatvára RPPS.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down