29.03.2019 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SZZV: Zákon o neprimeraných podmienkach môže obmedziť slobodu podnikania

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami môže obmedziť slobodu podnikania na Slovensku. V stanovisku k opätovnému prijatiu tejto právnej normy v parlamente po jej vrátení prezidentom SR Andrejom Kiskom to uviedlo Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV).

Združenie v tejto súvislosti vyjadrilo sklamanie. "Nové legislatívne podmienky podľa nás negatívne a zásadne obmedzia slobodu podnikania na území Slovenskej republiky a podľa našich analýz je v rozpore s pravidlami jednotného trhu Európskej únie," podotkol výkonný riaditeľ SZZV Ľubomír Tuchscher s tým, že o ďalšom postupe rozhodne po zvážení možností.
Zároveň združenie v stanovisku zdôrazňuje, že nie je proti zmyslu regulácie, "avšak regulácia by mala pomáhať trhovému prostrediu a nie poškodzovať poctivo podnikajúcim subjektom".
Zákon z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné. Obchodné vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín by mali byť férovejšie a vyváženejšie. Nová právna úprava eliminuje viac ako 40 rôznych nekalých obchodných praktík. Dodávatelia majú byť ochránení od rôznych dodatočných poplatkov, skráti sa lehota splatnosti faktúr, pribudne možnosť podávania anonymných podnetov, zlepší sa kontrola a sprísnia sa sankcie.
Zákon zároveň obsahuje ustanovenie o povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch aspoň 50 % slovenských výrobkov. V rámci pozmeňujúceho návrhu poslankyne za SNS Evy Antošovej sa tiež posunuli termíny v prechodných ustanoveniach. Dôvodom je časový súlad medzi zasadnutím Národnej rady SR a účinnosťou zákona. Nová právna úprava začne platiť od 1. mája.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down