24.01.2014 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

T. Malatinský: Dohoda o minimálnej mzde má byť dialóg

Dohoda o minimálnej mzde má byť dialóg. Uviedol to vo štvrtok (23. 1.) po konferencii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský v reakcii na návrh Konfederácie odborových zväzov (KOZ), aby minimálna mzda vzrástla na úroveň 60% priemerného mesačného zárobku v hospodárstve, čo je asi 496 eur. Súčasná výška minimálnej mzdy je 352 eur.

 "Mne je tento návrh dlhodobo známy. Odborári sa vždy snažia presadiť a plniť tú pozíciu, ktorú zamestnanci od nich očakávajú. Keď však budeme príliš zvyšovať náklady na pracovnú silu, tak môžeme niektoré segmenty priemyslu dostať do sťaženia konkurencieschopnosti na trhu," konštatoval minister hospodárstva.
Pri rokovaniach o zvyšovaní minimálnej mzdy je podľa T. Malatinského "treba dať viac na dialóg a počúvať jedna strana druhú". "Určite nejaký nárast je vždy opodstatnený, ale navrhované percento je možno privysoké," dodal.
Zvyšovanie minimálnej mzdy je podľa predsedu vlády SR Roberta Fica správne, musí k tomu však prísť prirodzenou cestou a v rozumnom čase. "Minimálnu mzdu považujeme za nenahraditeľný sociálny inštitút. Budeme ju nielen chrániť, ale budeme neustále pristupovať k jej zvyšovaniu. Aj pri zvyšovaní minimálnej mzdy musíme však brať na zreteľ na jednej strane záujmy zamestnanca, ale na druhej strane aj záujmy zamestnávateľa," uviedol R. Fico.
Zvýšenie minimálnej mzdy na sumu 496 eur odmietla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ)."Vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu je takéto prudké zvyšovanie minimálnej mzdy v rovine science fiction," uviedla v stanovisku hovorkyňa asociácie Miriam Špániková. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down