10.07.2022 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Takmer polovica Britov obmedzila nákupy potravín pre nárast ich cien

Takmer polovica Britov obmedzila nákupy potravín pre nárast ich cien, zatiaľ čo iní musia na tieto nákupy míňať viac, ako boli zvyknutí. Vyplýva to z oficiálnych údajov štatistického úradu ONS, ktoré ukazujú rozsah súčasného tlaku životných nákladov na peňaženky domácností.

Medziročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve dosiahla v máji 40-ročné maximum 9,1 %, pričom ceny potravín a nápojov vzrástli o 8,6 %. Centrálna banka (Bank of England, BoE) očakáva, že ročná miera inflácie v októbri prekročí 11 %, keď sa regulované tarify za energiu zvýšia o 40 %.
      Podľa piatkových údajov ONS 49 % ľudí v prieskume, ktorý sa uskutočnil medzi 22. júnom a 3. júlom, uviedlo, že nakúpilo menej potravín ako normálne, pričom na začiatku prieskumu v septembri 2021 to bolo iba 8 %.
      Ďalších 48 % muselo minúť na nákup potravín viac ako zvyčajne. Celkovo 91 % ľudí skonštatovalo, že ich životné náklady za uplynulý mesiac vzrástli.
      Tieto čísla zodpovedajú správam z britských supermarketov, ktoré si všímajú, že nakupujúci sú pod rastúcim finančným tlakom.
      Sieť obchodov Sainsbury's oznámila začiatkom týždňa pokles základných štvrťročných tržieb o 4 %. Najväčší maloobchodný reťazec Tesco uviedol, že zákazníci robia menšie nákupy, aj keď častejšie, a kupujú lacnejšie položky ich vlastnej značky Tesco.
      Americká Citibank minulý mesiac predpovedala, že rast cien potravín v Británii začiatkom budúceho roka prekročí 20 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down