03.05.2016 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technika pre zber a skladovanie krmovín

Napriek skutočnosti, že v súvislosti so znížením stavov hospodárskych zvierat došlo aj k poklesu plôch krmovín pestovaných na ornej pôde, dochádza k neustálemu zdokonaľovaniu, vývoju a modernizácii technológií a techniky pre zber a skladovanie krmovín. Súčasný vývoj sa zameriava na zlepšovanie kvality práce, znižovanie strát a energetickej náročnosti a predovšetkým na zvyšovanie výkonnosti strojov, ktorú charakterizuje zväčšovanie pracovných záberov, zvyšovanie pracovnej rýchlosti a spoľahlivosti. Výsledky vývoja sa potom priaznivo prejavujú v dosahovaných ekonomických ukazovateľoch používaných strojov a strojových liniek.

Zber krmovín prebieha v podstate počas celého vegetačného obdobia so špičkami v čase prvej kosby (máj až jún) a zberu silážnych plodín (september a október). Predovšetkým v uvedených pracovných špičkách sú požiadavky na techniku veľmi vysoké. Jednoduché stroje s malým pracovným záberom súčasným požiadavkám zberových technológií prestávajú vyhovovať, a preto sa na trhu objavujú stroje s veľkou šírkou záberu, usporiadané do rôznych kombinácií, ktoré zaručujú dosahovanie vysokých výkonností prakticky pri všetkých pracovných operáciách zberu a konzervovania krmovín.

Vlastný zber krmovín zabezpečujú zberacie vozy, rezačky a rôzne typy lisov, pričom mobilnú časť linky ukončuje dopravná technika ​​a technika ​​pre naskladňovanie krmovín do skladovacích priestorov. Stacionárnu časť technologickej linky na zber krmovín predstavujú hlavne skladovacie kapacity, ktorými môžu byť senážne žľaby a veže, senážne vaky, senníky a rôzne iné najčastejšie zastrešené uskladňovacie priestory.

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. JOZEF ĎUĎÁK, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down