26.01.2015 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tekvice sú hitom nielen jesene

„Som dcéra poľnohospodárov z Malého Cetína,“ hovorí o sebe Alena Szőkeová. Spoznali sme sa na minuloročnom Agrokomplexe, kde predávala tekvicové jadierka. Klasické, aj bez šupky, všetko domácej výroby. V okolí Malého Cetína sa totiž rozprestierajú veľké tekvicové láne. A práve tu, neďaleko Nitry žijú Kozárovci, najväčší pestovatelia tekvíc na Slovensku.

Z celkovej výmery 1400 ha polia Kozárovcov o rozlohe 600 hektárov zaberajú takmer polovicu. „Keď som bola malá, rodičia sa popri robote snažili privyrobiť pestovaním rôznej zeleniny. K uhorkám sa postupne pridali tekvicové jadierka, ktoré sme potom predávali na jarmokoch,“ zaspomínala si na začiatky spred 15 rokov, keď ešte výroba nebola tak premechanizovaná, a jadierka tekvíc sa vyberali ručne A. Szőkeová.

Postupne sa tekvice stali nielen prácou, ale aj inšpiráciou pre jej rodičov a pestovaniu žltých plodov sa začali venovať profesionálne. Začalo to prenájmom okolitých pôd, zobrali si pôžičku, aby mohli zakúpiť potrebné stroje a technológiu pre profesionálne pestovanie. Aj keď tekvica, ako A. Szőkeová pripomína, nie je náročná na pestovanie, najdôležitejšie je pôdu vyhnojiť pred sadením, udržať pozemky čisté, bez burín a dôležité je samozrejme kvalitné osivo. „Keď nie je kvalitné osivo, nemôžeme čakať kvalitnú úrodu. Keď totiž chceme vypestovať kvalitu, musíme do toho aj veľa vložiť“ dodáva. Preto v Cetíne nikdy nesadia jadierka, ktoré si rok predtým dopestovali, ale vždy iba originálne vyšľachtené osivo. Kozárovci neustále skúšajú nové odrody a už majú svojich overených dodávateľov. Napríklad osivo bezšupkovej tekvice vozia výlučne z Rakúska.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down