26.03.2024 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tímoví hráči, alebo ako používať biologické prípravky

„Biologické prípravky sa dôsledkom zmien v prvovýrobe stali neoddeliteľnou súčasťou technológií pestovania plodín. V nie tak vzdialenej budúcnosti bude potrebné vyprodukovať o 50 percent viac potravín a to udržateľným spôsobom. Naďalej dochádza k obmedzovaniu, resp. reštrikciám účinných látok, čo sa týka nielen Európy, ale aj iných častí sveta. Čelíme  rezistenciám patogénov voči prípravkom na ochranu rastlín, pretože dochádza k zmenám škodlivých činiteľov.“

Uviedla Ing. Eva Kabylová, marketingová manažérka portfólia prípravkov na ochranu rastlín spoločnosti Syngenta, počas odbornej konferencie v Nitre.

Spoločnosť Syngenta na uvedené reagovala prijatím udržateľnej stratégie, ktorej súčasťou sú biologické prípravky. Tieto sú rozdelené do dvoch zásadných oblastí: biocontrols, t. j. biochrana - biofungicídy, bioinsekticídy pôsobiace proti biologickému stresu rastlín a biostimulanty, ktoré pôsobia proti abiotickému stresu ako sú vysoké teploty, chlad, sucho a podobne. Patria sem tiež produkty, ktoré pozitívne pôsobia na využívanie živín, alebo pôdy.

Podľa E. Kabylovej majú biologické prípravky aj svoje špecifiká: „Aby boli účinné je potrebné poznať a definovať prečo ich používame, a na konkrétny problém zvoliť správne riešenie. Zvlášť dôležitá je presná aplikácia pre čo najvyššiu požadovanú účinnosť.“ Rovnako, ako chemické prípravky, sú aj biologické ovplyvnené rezistenciou, preto aj v ich prípade je dôležité uplatňovať antirezistentné stratégie. E. Kabylová zdôraznila, že výskum a vývoj biologických prípravkov je pre spoločnosť Syngenta jednou z jej hlavných priorít. Konkrétne na Slovensku uvádza tri bioprodukty: biofungicíd Taegro® do viniča a ďalších plodín a dva biostimulanty: Quantis® pre zmiernenie abiotických stresov a Vixeran®, ako fixátor vzdušného dusíka. Do roku 2028 má Syngenta v pláne v rámci strednej Európy uviesť viac než 25 biologických prípravkov.

Výsledky z pokusov a praxe

„Biostimulanty majú určité špecifiká. Je potrebná určitá správna kombinácia účinných látok v prípade mikroorganizmov, ktoré spolupracujú na zlepšení zdravia pôdy, alebo zdravia rastlín. Dôležité je tiež, aby jednotlivé zložky fungovali harmonicky a vzájomne sa dopĺňali,“ uviedol Ing. Radim Slavkovský, plodinový špecialista pre prípravky na ochranu rastlín pre ČR a SR. Z kategórie „zdravie rastlín“ predstavil biostimulant Quantis®. Vzniká fermentáciou cukrovej trstiny pomocou kvasiniek, a práve tým podporuje odolnosť rastlín proti abiotickým stresom, najmä zo sucha. V pokuse realizovanom neďaleko Nitry (2023) v spolupráci so spoločnosťou Blumeria consulting, bolo zisťované, či aplikácia biostimulantu Quantis® zmierňuje stres zo sucha v slnečnici, čo sa vo výsledku prejavuje na dosiahnutej úrode. Quantis® bol porovnávaný s neošetreným kontrolným variantom a s variantmi, v ktorých bol aplikovaný štandardný fungicíd Amistar® Gold v rôznych termínoch a aj v kombináciách s biostimulantom Quantis®.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down