21.09.2016 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tisíce ľudí v Bruseli protestovali proti obchodným dohodám CETA a TTIP

Vyše 9000 ľudí, menej než predpokladali organizátori, sa dnes večer v tzv. európskej štvrti v Bruseli zúčastnilo na protestnom pochode proti dohodám EÚ o voľnom obchode s Kanadou a USA. Organizátori očakávali účasť až 15.000 demonštrantov.

Vyše dvojhodinový hlučný protestný pochod v uliciach Bruselu, kde sídlia inštitúcie Európskej únie, sa konal pod prísnym dozorom polície. Organizátormi protestu, ktorý bude pokračovať aj v stredu (21.9.) dopoludnia, boli odbory, farmári, združenia na ochranu spotrebiteľov a rôzne mimovládne organizácie, ktoré nesúhlasia s chystaným podpisom už uzavretej Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) a rokovaniami o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP) s USA.
Demonštranti na pútačoch žiadali "viac moci ľuďom a nie korporáciám" a upozorňovali, že obchodné dohody ohrozujú životné prostredie a našu planétu.
EÚ a politickí zástancovia oboch transatlantických obchodných zmlúv tvrdia, že ich cieľom je znížiť a zrušiť obchodné sadzby, odbúrať rôzne regulačné prekážky a zjednodušiť administratívne postupy, pričom dohody sú šité na mieru nielen veľkým spoločnostiam a korporáciám, ale aj malým a stredným podnikom. Dohoda CETA by mala odbúrať až 98 percent súčasných colných taríf medzi EÚ a Kanadou.
Kritici oboch zmlúv, čo potvrdila aj dnešná demonštrácia v Bruseli, sa obávajú, že ich platnosť ohrozí sociálny systém v Európe a povedie k zníženiu noriem na ochranu spotrebiteľov, životného prostredia a zdravia.
Vo štvrtok a piatok (22. a 23. 9.) sa v Bratislave v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ stretnú na neformálnom zasadnutí európski ministri obchodu. Témou ich rozhovorov budú aj dohody CETA a TTIP, čo potvrdili eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová a aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok v rámci dnešného bruselského zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti.
Korčok naznačil, že pred summitom EÚ-Kanada, ktorý je naplánovaný na koniec októbra, by podpisu CETA nemalo nič stáť v ceste.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down