24.11.2016 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tlak na skleníkové plyny

Podľa novej správy Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN (FAO) musia byť snahy o elimináciu chudoby a hladu v súlade s prudkými zmenami v poľnohospodárstve a v potravinových systémoch, zameraných na vysporiadanie sa s oteplením klímy. Poľnohospodárstvo, lesníctvo, rybolov a živočíšna výroba generujú asi tretinu z celkových emisií skleníkových plynov na svete. Poľnohospodárstvo musí viac podporiť boj proti klimatickým zmenám a zároveň sa musí pripraviť na prekonávanie ich dôsledkov, píše sa v Správe o stave potravín a poľnohospodárstva z roku 2016.

 

RÍM. „Nedá sa pochybovať o tom, že klimatické zmeny ovplyvňujú potravinovú bezpečnosť," povedal počas prezentácie spomenutej správy José Graziano da Silva, generálny riaditeľ FAO.

„Klimatické zmeny nás privádzajú k neistotám z čias, kedy sme boli lovcami a zberačmi. Už nemáme možnosť zaručiť, že budeme mať takú úrodu, akú sme si naplánovali."

Dodal tiež, že tieto neistoty vyvolávajú aj volatilitu cien potravín. „Na klimatické zmeny doplácame všetci, teda nielen tí ľudia, ktorí trpia suchom," povedal José Graziano da Silva.

FAO upozorňuje, že pristupovať k situácii s názorom, že všetko môže pokračovať tak, ako je to zaužívané, by mohlo riziku hladovania vystaviť ďalšie milióny ľudí. Najviac rizík číha na chudobné obyvateľstvo subsaharskej Afriky a južnej a juhovýchodnej Ázie, a týkať sa to bude najmä ľudí, ktorých živobytie spočíva v poľnohospodárstve. Ak sa teraz neprijmú vhodné opatrenia, potom sa potravinová bezpečnosť v budúcnosti zhorší,

Premena poľnohospodárstva a potravinových systémov bude náročná z dôvodu veľkého počtu participujúcich strán, multiplicity poľnohospodárskych systémov a rôznorodosti ekosystémov. V Správe FAO sa však zdôrazňuje potreba okamžitej a úprimnej snahy o nápravu dôsledkov klimatických zmien, keďže ich prejavy sa budú časom zhoršovať.

Čas na realizáciu sľubov

José Graziano da Silva naliehal na nevyhnutnosť realizovať prísľuby, a poznamenal, že minuloročná Dohoda o udržateľnom rozvoji a Parížska klimatická dohoda už onedlho vstúpia do platnosti. Poľnohospodárstvo bolo na poprednom mieste v programe 22. konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, ktorá sa konala od 7. novembra do 18.novembra tohto roku v marockom meste Marrákeš.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down